21.- 23. novembra 2022 sa v horskom hoteli Remata v Ráztočne uskutočnil 24.ročník festivalu ŠISKA, ktorý organizuje Slovenská agentúra životného prostredia. Hlavnou témou bola Zmena klímy. Za našu školu sa zúčastnili PaedDr. Jarmila Lehotayová a RNDr. Lívia Nistorová. Úvod festivalu patril panelovej diskusii s názvom Krok a rok pre klímu. Tá priniesla rôzne pohľady na danú problematiku a jej riešenie. V kontexte klimatickej výchovy zarezonovala myšlienka klásť väčší dôraz na citovú zložku ako na výkony .Druhý deň festivalu odštartoval sériou prezentácií samotných účastníkov. V rámci prvého bloku sme účastníkom festivalu priblížili park rodiny Szirmay ako živú učebňu, aktivity školy v rámci environmentálnej výchovy a Envirokalendár 2023. V popoludňajších hodinách sme navštívili banský skanzen Cígeľ a Košské mokrade/pozorovali sme husi bieločelé na ich migračnej ceste /.Tretí deň uzavrela séria ďalších inšpiratívnych príspevkov. V rámci festivalu sme okrem publikácii získali množstvo inšpirácií a pozitívnu spätnú väzbu na aktivity školy v oblasti environmentálej výchovy. Odchádzali sme povzbudení vedomím, že naša práca má zmysel. Zapálením sŕdc a mozgov mladých ľudí dokážeme totiž zmeniť svet.
Festival environmentálnych výučbových programov ŠIŠKA
ŠKD - Sánkovačka 🛷☃️❄️
Nastal čas zimných hier, napadol sneh a tak sme sa spolu s deťmi rozhodli, že si ho užijú plnými dúškami. Obliekli si otepľovačky, zobrali klzáky, sánky a hor sa zdolávať nástrahy snehu. Detský krik a smiech sa niesol celým parkom. Domov sme sa vracali poriadne unavení, ale spokojní, že sa nám podarilo príjemne stráviť jedno krásne zimné popoludnie. Chvíle zažité na obyčajnom kopci iste utkveli v každej jednej detskej hlavičke.
16
Vianočná akadémia
Zbierka pre psí útulok 2022
V predchádzajúcich dňoch sme usporiadali v škole zbierku pre psí útulok v Michalovciach. Podarilo sa nám vyzbierať množstvo granuliek, pamlskov, konzerv, obojkov, prikrývok a 50 eur v hotovosti. Celý tento dar sme odovzdali 9. 12. 2022 do útulku . Ďakujeme všetkým, ktorí sa o zbierke dozvedeli a prispeli . Vážime si to a veríme, že táto pekná tradícia bude pokračovať.
,,Šaliansky Maťko“
Dňa 8.12.2022 sa v školskej knižnici ZŠ s MŠ, Rakovec nad Ondavou 2 uskutočnilo školské kolo súťaže ,,Šaliansky Maťko“. Recitácie v prednese povestí sa zúčastnilo 15 žiakov od 2. po 7. ročník ZŠ. Boli zastúpené všetky 3 kategórie. Mladší i starší žiaci sa snažili, porote / Mgr. M. Ivanová, Mgr. J. Kužmová, Mgr. V. Sabolová/ sa výber ukážok páčil, len prednes treba ešte trochu doladiť a popracovať na pauzách, dôraze, melódii vety. Žiaci recitovali povestí od rôznych autorov viac i menej známych /J. Tatár, K. Matúšková, V. Jakubičková/. Na okresnom kole v Michalovciach budú našu školu v januári 2023 reprezentovať za I. kat. J. Liptáková /3.A/, za II. kat. A. Sabolová /4.A/. Recitátorov odmenila porota a prítomní diváci potleskom. Na konci školského roka budú všetci zúčastnení žiaci odmenení pamätným listom. Porota bola trošku sklamaná, lebo žiaci nemajú o recitáciu veľký záujem, čo je škoda, lebo umelecké slovo ukryté v povestiach je nádherné. Víťazkám školského kola srdečne blahoželáme. Mgr. D. Volčková
3
MADS - Mikuláš
Tak, ako každý rok, aj teraz si na nás dobrý strýčko Mikuláš spomenul. Aj tento rok sme ho privítali básničkami a piesňami a on deti potešil sladkou dobrotou. Mikuláš sa však tento rok stal aj porotcom v súťaži SUPERSTAR. Tí, ktorí nabrali odvahu a zaspievali jednu slovenskú a jednu anglickú pesničku súťažili o krátkodobú výmenu skupín žiakov v Španielskej Salamanke. Veľké ďakujem patrí aj členkám OZ Rodičia a priatelia ZŠsMŠ Rakovec nad Ondavou a ochotným mamičkám, ktoré nám napiekli sladké koláče a zároveň pomohli s občerstvením dnešného dňa.
46
ŠKD - Mikuláš 🎅
Vitaj Mikuláš! Vitaj, vitaj Mikuláš, čo v batohu pre nás máš? Cukríky i čokoládky a či dáky perník sladký ? Celý rok sme poslúchali, aj si uši umývali. Žiaden z nás sa nebil veru, na kolene nemal dieru. Tak ako sme sľúbili, všetci sme sa ľúbili. Rýchlo, rýchlo rozbaľ vrece, nikto z nás už čakať nechce.
17
ŠKD - List Ježiškovi 💌
Deti z ŠKD písali list Ježiškovi. Poukázali na to, po čom ich srdce túži a aké sú ich tajné želania a sny. Po dopísaní listov ich odoslali a teraz s nedočkavosťou čakajú na odpoveď. Týmto dňom sme si spríjemnili predvianočnú atmosféru spevom vianočných piesní.
16
MADS - Vianočná koleda
Mikuláš hľadá SUPERSTAR
Zbierka pre útulok
Maratón písania listov 2022
- 23
Žiaci 7.A,8.A a 9.A sa 24.11.2022 zapojili do Maratónu písania listov. Je to aktivita, ktorú realizuje Amnesty International Slovensko. Žiaci formou listov chcú pomôcť ľuďom, ktorí sú v ohrození života a vyjadriť svoj nesúhlas s porušovaním ľudských práv. V listoch sme žiadali: - aby Vahid Afkara / Irán/ bol okamžite a bezpodmienečne prepustený na slobodu, - aby až do Vahidovho oslobodenia ukončili jeho samoväzbu a poskytli mu primeranú zdravotnú starostlivosť, - aby Luis Manuel Otero Alcántara / Kuba/ bol okamžite a bezpodmienečne prepustený na slobodu, - aby úrady okamžite a bezpodmienečne zbavili obvinení Joanah Mamombena, Netsai Marova a Cecillia Chimbiri / Zimbabwe/, - aby tieto ženy zbavili vykonštruovaných obvinení a zastavili šikanu, ktorej ženy čelia za účasť na pokojnom proteste, - aby úrady vyšetrili útok na tieto aktivistky a voči všetkým zodpovedným osobám vyvodili zodpovednosť. V tomto školskom roku sme napísali 30 listov v anglickom jazyku veľkosti A3, v ktorých sme žiadali zodpovedných ministrov a prezidentov jednotlivých vlád, aby spravodlivo vyriešili jednotlivé prípady, lebo dotknutým osobám bolo ublížené a boli porušené ich ľudské práva. Maratón podporuje spoznávanie ľudských práv a medzinárodných dokumentov o ľudských právach. Žiaci môžu nenútenou a hravou formou vyjadriť svoj názor na konkrétny problém. Pri písaní listov žiaci pracovali v skupinách, prezentovali svoje názory. Spoznávanie ľudských práv je nevyhnutnou súčasťou každodenného života mladého človeka. Žiaci boli pri písaní listov tvoriví. Maratón písania listov učí žiakov ako nebyť ľahostajní a všímať si dianie okolo seba otvorenými očami. Verím, že naši žiaci nezabudnú pri riešení problémov na dodržiavanie pravidiel etiky a budú vo svojom konaní a správaní vždy rešpektovať ľudské práva. Mgr. Volčková
ŠKD - Nádej, mier, priateľstvo a láska ❤️
Keďže v nedeľu zapálime na adventnom venci prvú sviečku, snažili sme sa vyrobiť adventné vence. Deti ukázali svoju šikovnosť a kreativitu. Popri výrobe a aranžovaní sme spoznali význam a históriu adventu. Zapáľme si teda plamienok nádeje na adventnom venci. Prajeme Vám krásny adventný čas. 🕯
26
Týždeň boja proti drogám
V dňoch 14. 11. - 18. 11. sme sa v rámci vyučovania rôznych predmetov venovali prevencii šikanovania a závislosti na drogách. Triedni učitelia si pomocou dotazníkov zmapovali správanie a problémy žiakov vo svojich triedach, na základe čoho potom rozvíjali diskusiu a mohli ich správne nasmerovať. Žiakom boli v prípade potreby poskytnuté kontakty na linky pomoci. Svoj nesúhlas so šikanovaním a zneužívaním drog dali žiaci najavo kreslením loga proti šikanovaniu, písaním básní a vytváraním prezentácií. Tento týždeň sme ukončili „Bubnovačkou“, ktorej cieľom bolo symbolicky podporiť deti zažívajúce násilie v rôznych podobách.
Školská geografia – súčasnosť a perspektívy v kontexte aktuálnej reformy vzdelávania
- 2
Dňa 10.11.2022 v priestoroch Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici , fakulte Prírodných vied, katedre geografie a geológie sa uskutočnila konferencia „Školská geografia – súčasnosť a perspektívy v kontexte aktuálnej reformy vzdelávania“. Cieľom konferencie bolo zdieľanie aktuálnych informácií, skúseností, výsledkov z pedagogických výskumov a projektov, zameraných na vyučovanie geografie vo všetkých stupňoch vzdelávania. Zámerom bolo tiež prepojiť akademické prostredie s pedagogickou praxou a poskytnúť učiteľom geografie priestor na diskusiu k aktuálnym otázkam, výzvam a trendom v rámci geografického vzdelávania. Aktivity ZŠsMŠ Rakovec nad Ondavou v oblasti regionálnej výchovy odbornej verejnosti predstavila na konferencii PaedDr. Jarmila Lehotayová. Regionálnu výchovu vyučujeme ako samostatný predmet s časovou dotáciou jedna hodina týždenne v treťom a ôsmom ročníku. V roku 2017 sa nám podarilo s podporou Nadácie SPPoločne realizáciou projektu „Po stopách Rákocziho“ vybudovať Regionálnu izbu. Vyučovanie regionálnej výchovy prebieha aj v areáli ZŠsMŠ Rakovec nad Ondavou – parku Szirmayovcov. Svoje skúsenosti a znalosti porovnávame aj s našimi zahraničnými partnermi v rámci realizácie projektu MADS – Hudba, umenie, tanec a spev nás spája podporou programu Erasmus+. Účastníkom sme priblížili aktivity a realizáciu projektu, ako aj a výsledný produkt projektu Kalendár MADS 2023 . V priestoroch konferencie bol umiestnený aj poster „Zmena klímy – prezentácia aktivít na zmiernenie klimatickej zmeny v ZŠsMŠ Rakovec nad Ondavou“, ktorý účastníci prijali s nadšením.
ŠKD - Varím, varíš, varíme 👩🍳👨🍳
- 30
Envirokonferencia 2022 – projekt Park SZIRMAYOVCOV – živá učebňa
- 1
Aktivity ZŠsMŠ Rakovec nad Ondavou v oblasti environentálnej výchovy sme verejnosti predstavili dňa 16.11.2022 na Envirokonferencii určenej koordinátorom environmentálnej výchovy, vyučujúcim biológie, prírodovedy realizovanej s podporou MŽP SR, Environmentálny fond formou dotácie Zeleného vzdelávacieho fondu ako aktivitu projektu Park Szirmayovcov – živá učebňa. Súčasťou bola aj aktivita " Učenie vonku" v prírode ktorá zahrňovala vyučovanie v bezprostrednom okolí školy. Prírodné prostredie využívame k väčšej názornosti a pestrosti foriem a metód výučby . Vyučovanie vonku v prírode ako plnohodnotná výchovná a vzdelávacia stratégia prináša množstvo pozitívnych efektov. Je príležitosťou na spojenie teórie s praxou, spestrenie a skvalitnenie procesu výučby, ale i na zlepšovanie fyzickej a psychickej kondície žiakov a pozitívne vnímanie vyučovania. Deti si pri výučbe v prírode osvojujú viac poznatkov, vedia ich lepšie kombinovať, dokážu vedomosti aplikovať, sú kreatívnejšie a prejavuje sa u nich vyššia motivácia ako pri „sedení v škole“. Zároveň bolo našou snahou ukázať, ako areál školy môže vyzerať, aké rôzne prvky môže obsahovať, aké ďalšie funkcie môže plniť. V rámci aktivít projektu Park Szirmayovcov – živá učebňa boli v areáli školy umiestnené 4 nové tabule Zmena klímy a inštalovaný nový prístrešok na bicykle. V závere konferencie prebehol aj workshop - Výroba voskového obrúska. Účastníkom sme predstavili Envirokalendár 2023 a skladačku Park Szirmayovcov – živá učebňa, ktoré boli vydané s podporou programu Zelený vzdelávací fond..
SUPER FLORBAL POHÁR ŽIAKOV ZŠ
Dnes sa uskutočnilo okresné kolo vo florbale žiakov. Naši žiaci sa umiestnili na vynikajúcom treťom mieste. Napriek tomu, že sa im nepodarilo získať titul Majstra okresu, spomedzi vidieckych škôl sú najlepší. Blahoželáme.
Projekt Voda pre našu budúcnosť
- 35
Naša škola sa zapojila do projektu Voda pre našu budúcnosť v spolupráci so Zelenou školou a Živicou. Tento projekt prepája na školách výučbu s témou vody, sucha a klimatickej zmeny s praktickými opatreniami realizovanými v školskej záhrade – vybudovanie 3 prvkov súvisiacich so zadržiavaním vody na školskom pozemku. Cieľom projektu Voda pre našu budúcnosť bolo : – zaškoliť školské tímy v téme Voda, sucho, klimatická zmena – participatívne naplánovať vodné prvky do školských záhrad – odučiť na rôznych predmetoch tému voda, sucho, klimatická zmena – min. 5 hodín v min. 80 % tried – znížiť spotrebu vody na školách. Čo sme získali zapojením do projektu ? - kurz vo VZC Zaježová s exkurziou, - osobnú návštevu školy s individuálnymi konzultáciami k vodným prvkom a výučbe vonku, - termosnímkovanie povrchov školskej záhrady, - financie na 2 vodné prvky v školskej záhrade vo výške 500 eur, - metodická podpora počas celého trvania projektu. Čo sa nám podarilo ? - v marci sa školský tím zúčastnil trojdňového vzdelávacieho kurzu vo VZC Zaježová, kde sme sa dozvedeli mnoho informácii o klimatickej zmene, problémoch so suchom, získali nápady na vybudovanie prvkov na zadržiavanie vody v školskej záhrade, - v apríli nás navštívila koordinátorka projektu pani Monika Tanečková a spoločne sme prešli areál školy, naplánovali vodné prvky v školskom parku, - v júni nás navštívil pán Špilák a spoločne sme „ termosnímkovali „ areál školy, zisťovali sme, ktoré plochy sú najteplejšie, ktoré najchladnejšie aj počas horúcich dní, - v mesiacoch máj až september sme vybudovali v školskom areáli vodné prvky : 1, zelenú strechu, 2, mokraď, 3, bylinkový záhon v MŠ so solárnou závlahou, 4, „ mŕtve drevo“, 5, divočinu, 6, umiestnili nádoby na zadržiavanie dažďovej vody, - učili o klimatických zmenách, význame vody, zadržiavaní a využívaní dažďovej vody v areáli školy/ polievali sme gabiónovú záhradu, levanduľové záhony, ovocnú záhradu, zelené strechy, jedlý plot, dopĺňali vodu do jazierka a mokrade /, - počas výstavby prvkov sme odučili 5 v každom ročníku na tému voda, klimatická zmena, zadržiavanie vody v krajiny, - zrealizovali sme exkurzie/ vychádzky k vodným plochám. Počas realizácie projektu sme sa dozvedeli mnoho informácií, zistili sme, že spoločne dokážeme vytvoriť mnoho a získali zručnosti, ktoré budeme naďalej rozvíjať. Projekt Voda pre našu budúcnosť sme realizovali v spolupráci s CEEev Živica a programom Zelená škola. Za podporu projektu ďakujeme značke Finish.
ŠKD má talent 🎤💃🕺🎨
Piatky sú asi pre nás všetkých tie najlepšie dni, na ktoré dlho čakáme. U nás v ŠKD sme si jeden takýto piatok vylepšili a zorganizovali sme malú akciu s názvom „ŠKD má talent”. Po každom vystúpení mala slovo porota, ktorá vyjadrila svoj názor a pridelila každému súťažiacemu určitý počet bodov. Rozhodovanie nebolo ľahké. Vyhodnotili sme piatich najlepších súťažiacich. Pochvalu si však zaslúžili všetci zúčastnení, ktorí vynaložili mnoho síl na prípravu. Všetkým ďakujeme ❤️
10