Naša škola sa úspešne uchádzala o grant z výzvy Nadácie VSE Za zdravý a čistý kraj projektom Prírodná rozmanitosť. Hlavným cieľom projektu bolo zvýšiť biodiverzitu okolia školy a školského parku. Samotná realizácia prebiehala v mesiacoch máj až október 2023. V rámci projektu sme vybudovali dažďovú záhradu, ktorá zachytí zrážky, spomalí odtok vody, zvýši vlhkosť prostredia a bude útočiskom pre živočíchy. Vysadili sme 10 druhov ovocných stromov a 30 kusov kríkov. Pri výbere sme uprednostňovali pôvodné a staré odrody miestnej krajiny, ktoré sú významné nielen pre človeka, ale aj pre živočíchy. Vysiali sme kvetinovú lúku, vytvorili vertikálnu zeleň s bylinkami, ktoré poskytujú potravu opeľovačom a úkryt rôznym druhom zvierat. Hmyzie hotely, jašteričníky a ježovníky poskytujú úkryt rôznym druhom organizmov, ktoré patria k školskému parku. Búdky pre netopiere a mŕtve drevo sú ďalšími miestami nášho parku, v ktorých sídli život. Vyvýšené záhony pri materskej škole už v tomto roku priniesli úrodu byliniek, jahôd a zeleniny. Dva kompostéry sa plnia biologicky rozložiteľným odpadom. Prínosom projektu Prírodná rozmanitosť je participácia žiakov na realizácii aktivít, zlepšenie ich zručností a budovaní pozitívneho vzťahu k prírode.
Projekt Prírodná rozmanitosť
- 17
Maratón písania listov 2023
Žiaci 7.A,8.A a 9.A sa 22.11.2023 zapojili do Maratónu písania listov. Je to aktivita, ktorú realizuje Amnesty Internationale Slovensko. Žiaci formou listov chcú pomôcť ľuďom, ktorí sú v ohrození života a vyjadriť svoj nesúhlas s porušovaním ľudských práv. V listoch sme žiadali: - aby Chaima Issa /Tunisko/ nebola prenasledovaná a väznená za vyjadrený názor, ale slobodná a presvedčená o tom, že Tunisko je krajina, ktorá rešpektuje ľudské práva a slobody, - aby Thapelo Mohapi / Južná Afrika/ nebol prenasledovaný a zastrašovaný úradmi zato, že bojuje za rešpektovanie ľudských práv pre ľudí v celej Južnej Afrike, - aby Strýko Pabai a Strýko Paul / Austrália/ uchránili kultúrne pamiatky svojich predkov pre ďalšie generácie, lebo klimatické zmeny spôsobili, že zmiznú v mori, aby austrálske úrady chránili práva pôvodných obyvateľov Ostrovov Torresovho prielivu. V tomto školskom roku sme napísali 50 listov v anglickom jazyku veľkosti A3, v ktorých sme žiadali zodpovedných ministrov a prezidentov jednotlivých vlád, aby spravodlivo vyriešili jednotlivé prípady, lebo dotknutým osobám bolo ublížené a boli porušené ich ľudské práva. Maratón podporuje spoznávanie ľudských práv a medzinárodných dokumentov o ľudských právach. Žiaci môžu nenútenou a hravou formou vyjadriť svoj názor na konkrétny problém. Pri písaní listov žiaci spolupracovali, prezentovali svoje názory. Spoznávanie ľudských práv je nevyhnutnou súčasťou každodenného života mladého človeka. Žiaci boli pri písaní listov tvoriví. Maratón písania listov učí žiakov ako nebyť ľahostajní a všímať si dianie okolo seba otvorenými očami. Verím, že naši žiaci nezabudnú pri riešení problémov na dodržiavanie pravidiel etiky a budú vo svojom konaní a správaní vždy rešpektovať ľudské práva a slobody. Mgr. Volčková
24
Svetový deň detí 2023
20.11.2023 sme sa zapojili so žiakmi 7., 8. a 9. roč. do Svetového dňa detí. Spoznali sme práva, ktoré sú zakotvené v Dohovore o právach dieťaťa. 20. november je celosvetovým dňom detí, ktorým si pripomíname prijatie Deklarácie práv dieťaťa Organizáciou Spojených národov v roku 1959. Len nesmieme zabudnúť na to, že s každým právom súvisí aj povinnosť. Nesmieme byť ľahostajní k problémom, ktoré sa dejú okolo nás. Musíme mať otvorené nielen oči, ale aj srdce, aby sme mohli povedať, že najlepšou časťou života dobrého človeka sú jeho malé skutky lásky a dobroty, ktoré pomôžu vtedy, keď to ostatní najviac potrebujú.
Mgr. Volčková
Bubnovačka
Bubnovačka symbolicky upozornila na dôležitosť ochrany detí pred násilím a pripomenula v spoločnosti potrebu včasnej prevencie. Myšlienka podujatia "Aby bolo deti lepšie počuť" zaznela Slovenskom a Českom v hlasnom rytme bubnov v pondelok 20.11.2023 v čase od 10.00 do 11.00 h. Žiaci našej školy sa zapojili aktivitami a taktiež bubnovačkou v triedach. "Detstvo bez násilia by malo byť pre každé dieťa samozrejmosťou a nie šťastnou náhodou," M. Vargová.
Projekt Prírodný ateliér
V mesiacoch marec- október 2023 prebiehal na našej škole s podporou Nadácie VSE projekt Prírodný ateliér. Cieľom projektu bolo efektívne skvalitniť areál školy. Vďaka aktivitám projektu sme vytvorili modernú prírodnú učebňu, kde sa spájajú tradičné a moderné záhradné prvky, ktoré podporujú učenie všetkými zmyslami, podnecujú tvorivosť a zvedavosť detí. Táto forma získavania vedomostí prináša zážitok a pozitívne vplýva na fyzické a psychické zdravie žiakov. Práca v skupinách vonku, ktorá bola počas trvania projektu častá, posilňovala priateľstvá a učila deti, ako riešiť skupinové úlohy, kriticky myslieť a porovnávať informácie obsiahnuté v rôznych zdrojoch. Žiaci sa učili spolupracovať a rozvíjal sa u nich rešpekt a vzťah k prírode a životnému prostrediu. Pri realizácii jednotlivých aktivít projektu žiaci pod dozorom zamestnancov školy boli nápomocní- navrhovali jednotlivé prvky s využitím IT technológií a podieľali sa aj na samotnej realizácii prvkov projektu. Výsledkom projektu sú QR kódy pre náučný chodník Dreviny, vtáčie búdky, hľadačka, fotokniha, hmyzie hotely, hudobné nástroje. Vďaka Nadácii VSE sme zakúpili solárne svietidlá do parku, teleskop, ďalekohľad, fotopasce, laserový projektor hviezdneho neba. Zrealizovali sme pozorovanie oblohy, projektový Deň slnka, fotosúťaž.
11
Kurz Hurá von učenie
V dňoch 6. a 7. novembra 2023 sa v areáli našej školy uskutočnil v rámci projektu Zeleného vzdelávacieho fondu „Tajomstvá našich susedov“ rozšírený kurz učenia vonku. Cieľovou skupinou kurzu boli pedagógovia ZŠ a koordinátori ENV okresu Michalovce. Cieľom vzdelávania bolo oboznámiť sa s metodikou vyučovania vonku. Lektormi kurzu boli Mgr. Ivana Poláčková a Mgr. Tomáš Harhovský zo združenia Živica. Obsahom kurzu bola teória učenia vonku, benefity učenia vonku pre žiakov aj pedagógov, prekážky pre prenos vyučovania von v škole, metodika učenia vonku pre vybrané predmety, práca v skupinách a interaktívne ukážky aktivít na vyučovanie vonku priamo v parku pri škole a využitie mobilných aplikácií pri výučbe vonku. Pedagógovia sa tak priamo v teréne venovali zážitkovému a kreatívnemu učeniu vonku, vymýšľali zmysluplné aktivity pre jednotlivé predmety s využitím prírodnín, do ktorých by sa žiaci radi zapájali a využívali čo najviac zmyslov.
24
Niečo sa tu chystá...
Fotografická súťaž
Výtvarná súťaž
Dušičkový týždeň
Ani typické jesenné počasie nám nezabránilo v našej naplánovanej prechádzke. Na krátky čas prestalo pršať a my sme mohli vyraziť. Tento týždeň sme si vo všetkých rodinách zaspomínali na našich najbližších, ktorí už medzi nami nie sú, ale ostali v našich srdiečkach. Aj naša veľká rodina ŠKD sa dnes vybrala na miestny cintorín. Malí, ale s veľkými srdiečkami, kytičkou kvetín a zapálenou sviečkou sme si spoločne zaspomínali.
5
Zber papiera
Vyhodnotenie fotografickej súťaže
V rámci projektu Nadácie VSE Prírodný ateliér sme pre žiakov našej školy vyhlásili fotografickú súťaž s témou Život v školskom parku. Do súťaže sa zapojili najmä žiaci druhého stupňa. Fotografie boli tematicky rozmanité, zachytávali rôzne organizmy žijúce v školskom parku. Najobľúbenejším a najčastejšie fotografovaným objektom bol dub letný. Porota vybrala najkrajšie fotografie a ich autori získali vecné ceny. Absolútnou víťazkou sa stala žiačka piateho ročníka. Fotografie budú uverejnené v pripravovanej fotoknihe. Víťazom blahoželáme a pevne veríme, že sa zapoja aj do ďalších súťaží.
5
Učíme vonku
Školský park a okolie našej školy ponúka neobmedzený priestor na učenie sa. Aj v tomto školskom roku využívame pobyt vonku na získavanie a precvičovanie vedomostí. Poznávanie drevín na hodinách biológie, vesmíru na prírodovede, tvorenie z prírodnín na výtvarnej výchove, dopravná výchova v materskej škole, zmeny v prírode počas ročných období na prvouke , príroda Slovenska na vlastivede, technika- výroba hmyzích hotelov, starostlivosť o gabiónovú záhradu, príprava dažďovej záhrady, jašteričníky, geografia- Sv.dub , obec a jej okolie, telesná výchova- využívanie multifunkčného ihriska, školský klub detí- práca s prírodninami, hry v parku, to všetko sú aktivity, počas ktorých sme si užili nielen vzdelávanie vonku, ale aj environmentálne vzdelávacie prvky nášho parku.
35