V piatok 28.4.2023 sme sa v rámci ŠKD vybrali na malý náučný výlet. Naša prvá zastávka viedla do Bábkového divadla v Košiciach na predstavenie NE/PO/SLUŠNÁ LINDA. Dobrodružná inscenácia o slušnom správaní. Spoznali sme dievčatko Lindu, ktorej nič nechýbalo, ale malo obrovské medzery v slušnom správaní a často krát bola drzá, neporiadna, neposedná a neslušná. Tak, ako je v rozprávkach bežné aj v tejto ožil drevený panáčik a neposlušnú Lindu previedol v jej sne mnohými príbehmi. Linde poukázali na jej nevhodné správanie. Pochopila, ako ubližovala rodičom, svojim hračkám, kamarátom, ľuďom okolo. „MY“ učitelia veríme, že táto inscenácia bola náučná aj pre naše deti. Druhou zastávkou bola návšteva prvého Múzea letectva na Slovensku v Košiciach, kde žiaci mohli obdivovať takmer 500 exponátov, spoznávať históriu letectva, vývoj lietadiel, leteckých motorov a techniky. Okrem expozície lietadiel nám múzeum ponúklo aj pohľad do histórie cestnej dopravy. Týmto chceme poďakovať aj šikovným zamestnancom leteckého múzea za zodpovedanie mnohých otázok, ale aj pomoc pri riešení vzniknutej situácie. Bc. Kidalová
ŠKD na potulkách
- 13
Zápis do MŠ
Nezábudka a Divozel – beseda o knihe
V školskej knižnici sme 21.4.2023 zrealizovali besedu o knihe Nezábudka a Divozel. Autor knihy - Matej Zámečník porozprával žiakom, ako dlho trvá napísanie knihy, kto sa podieľa na spolupráci, kým vznikne kniha. Autor má veľmi rád prírodu, aktívne sa venuje ochrane životného prostredia, preto aj kniha je venovaná tejto téme. To sa nám veľmi hodilo, lebo 22.4. bol Deň Zeme. V školskej knižnici sa nielen rozprávalo, ale aj triedilo. Triedili sa plasty, papier aj sklo. Keďže sme Zelená škola, triedime odpad, aktívne sa venujeme ochrane prírody, dostali sme pochvalu od pána spisovateľa, že máme veľmi šikovných žiakov. Autor svojím rozprávaním žiakov zaujal, žiakom 2.A, 3.A a 4.A sa beseda veľmi páčila. Nech čistá príroda patrí všetkým, ktorí vedia oceniť jej krásu a silu, nech knihy patria tým, ktorí radi čítajú a vidia v slovách ukrytý význam. Mgr. Volčková
26
Výsadba ovocných drevín
V mesiaci apríl sme obohatili náš ovocný sad o ďalšie druhy stromov. Do nášho sadu pribudli nielen ďalšie odrody jabĺk, hrušiek, sliviek, ale aj marhuľa, broskyňa, mišpuľa a drieň. Nešlo len o samotné sadenie stromov, ale aj o návrat starých odrôd. Jedlý živý plot obohatili čučoriedky, brusnice, ríbezle, maliny a černice. Deti v MŠ sa potešili moruši, zemolezu a arónii. Veríme, že sme ich zasadili správne, a že sa ujmú. Vieme tiež, že budeme musieť vynaložiť dostatok námahy, aby vôbec dorástli a zarodili. Vysadené dreviny budeme využívať nielen ako zdroj vitamínov, ale aj pri výučbe.
4
Učenie vonku nás baví
Vyučovanie vonku a prenesenie tém z učebných osnov von do prírody, je skvelý prostriedok ako dosiahnuť to, že deti budú na čerstvom vzduchu a zároveň zážitkovým spôsobom preberú učivo. Vyučovanie vonku v prírode je jedným z nástrojov, ako prirodzene obrátiť pozornosť našej zraniteľnosti a priamej závislosti na prírode a jej zdrojoch / Ivana Poláčková, platforma Hurá von, Živica /. V mesiaci marec sme využili vyučovacie hodiny na pozorovanie jarnej prírody, čistenie okolia školy, počítanie drevín, spoznávanie jarných bylín, maľovanie.
8
Deň Zeme
Svetový deň Zeme vyhlásil v roku 1970 ešte ako Deň Zeme americký senátor Gaylord Anton Nelson. OSN neskôr, až v roku 2009, 22. apríl vyhlásila ako Medzinárodný deň Matky Zeme a s týmto názvom sa pripomína od roku 2010. Nosnou témou v roku 2023 sú „investície do našej planéty“. Cieľom je prinútiť vlády a podniky, aby prijali opatrenia v oblasti zmeny klímy. V súčasnosti patrí 22. apríl medzi najuznávanejšie a najpopulárnejšie podujatia na záchranu Zeme. Aj u nás v škole každoročne oslavujeme Deň Zeme. V tomto roku sme uskutočnili tieto aktivity : • boli sme sa prejsť do okolia školy, • zasadili sme rastliny, • rozprávali sme sa o dôležitosti ochrany Zeme a prírody v našom okolí, • zbierali sme odpadky, • vyhlásili zber papiera, • skrášlili okolie školy. Ku každodennej ochrane životného prostredia môže každý z nás prispieť tiež ekologickým spôsobom života, triedením odpadov, obmedzením nakupovania nápojov v plastových fľašiach, nakupovania nepotrebných vecí, šetrením pitnej vody, elektriny, stravovaním, tiež ochranou ovzdušia, zodpovedným a ekologickým životným štýlom. „Vodu neoceníme, dokiaľ nám nevyschne studňa a to platí o všetkom v živote.“ (Benjamin Franklin)
8
ŠKD - Deň Zeme 🌍
Deň Zeme je deň venovaný našej Zemi a každoročne sa koná 22. apríla. Pri tejto príležitosti sa uskutočnili v Školskom klube detí rôzne aktivity, prostredníctvom ktorých si deti mali možnosť hravou formou preveriť svoje vedomosti z ochrany životného prostredia.
9
Erasmus+ 6. DEŇ - Superstar projektu, certifikácia a lúčenie....
- 10
Deň narcisov
- 3
Erasmus+ 5. DEŇ - Erasmus+ hra MADS, tvorenie a história - Zamora
- 17
Erasmus+ 4. DEŇ - Spev a umenie
- 4
Erasmus+ 3.DEŇ - Deň vody a návšteva v rodinách
- 1
Zbierka Deň narcisov 2023
Erasmus+ DEŇ 2. - LA Alberca
- 8
Erasmus+ DEŇ 1. - Potulky po Salamanke
Medovníkový domček
- 4
Veselé veľkonočné sviatky
ŠKD - Jar 🦋🐝🐇🐣🌷
Tešíme sa, že si prišla, milá, krásna pani, teplo, radosť, doniesla si, vitaj medzi nami. ☀️
14
Zber papiera