Do našej ovocnej záhrady pribudli figy. Veľkým pomocníkom bolo aj kompostovisko s kvalitným substrátom.
Geografia 5 / subtropické krajiny
- 5
DOD
- 19
DOD v MŠ
Upracme svet, upracme Slovensko
V tomto školskom roku sa naša škola zapojila do výzvy Jarné upratovanie 2024. Túto iniciatívu zastrešuje občianske združenie Upracme Slovensko. Cieľom aktivity je zmapovať nelegálne skládky, spojiť dobrovoľníkov, podporiť komunitu a pomôcť upratať problémové miesta. Naši deviataci počas blokového vyučovania environmentálnej výchovy nielen spoznávali organizmy v okolí školy, ale aj vyzbierali odpadky a vyčistili okolie Sv. duba.
Projekt UNIVERZÁLNY DARCA
Nadácia VSE vyhlásila v rámci grantového programu Za zdravý a čistý kraj II. výzvu na získanie finančných prostriedkov zameraných na ochranu životného prostredia. Nám sa v nej podarilo uspieť a získali sme finančné prostriedky na realizáciu projektu Univerzálny darca.
Cieľom nášho projektu je:
- inšpirovať žiakov a verejnosť k záujmu o prírodu ruka v ruke s lokálpatriotizmom a upevňovaním vzťahov v miestnej komunite,
- systematicky prehlbovať pozitívny vzťah k drevinám a životnému prostrediu,
- zdokumentovať lesné ekosystémy v okolí obce,
- odstrániť nelegálne skládky,
- vysadiť dreviny,
- monitorovať výskyt inváznych druhov rastlín,
- navrhnúť adaptačné a mitigačné opatrenia na zmiernenie klimatickej zmeny a jej dopadu.
Aktivity projektu :
- vychádzky do okolia, fotosúťaž, monitoring rôznych ekosystémov, brigáda, výsadba drevín, envirokonferencia, kalendár, súťaže.
Primárnou cieľovou skupinou projektu budú žiaci ZŠ s MŠ Rakovec nad Ondavou vo veku 6 až 15 rokov, ktorí sa budú zúčastňovať jednotlivých aktivít projektu, podieľať na príprave a budovaní jednotlivých záhradných učebných prvkov. Participáciou na jednotlivých aktivitách si budú rozvíjať kľúčové kompetencie: tímová práca, riešenie problémov, interpersonálne zručnosti, kreativitu .
Zber papiera
ŠKD
Kdeže sa tu na lúčine vzala zrazu toľká krása? Púpavôčka zlatým kvetom na slniečko usmieva sa.
Využívanie digitálnych technológií v MŠ
Už tradične od februára predškoláci z materskej školy navštevujú dvakrát v mesiaci počítačovú učebňu v ZŠ. Možno sa mnohí nazdávajú, že sa tam chodia hrať na počítači. Opak je pravdou. Deti sa učia úplným začiatkom práce s počítacom. Učia sa, čo je počítač, monitor, na čo používame klávesnicu a čo je najdôležitejšie, učia sa, ako pracovať s počítačovou myškou, pracujú s geometrickými tvarmi z ktorých vytvárajú rôzne farebné obrazce. Učenie s pomocou PC vyvoláva u detí väčší záujem a spríjemňuje zážitky z vyučovania a objavovania nového.
4
Veselú Veľkú noc
Zápis do 1. ročníka ZŠ
Marec v ŠKD
- 28
Deň otvorených dverí pre budúcich piatakov
FAST HEROES
Naša škola sa zapojila do projektu, vďaka ktorému dajú naši žiaci svojim starým rodičom hodnotný dar. Je to dar vedomostí, ktoré by im jedného dňa mohli zachrániť život.
Zúčastňujeme sa medzinárodného projektu FAST HEROES , ktorý je zameraný na zlepšenie povedomia o príznakoch cievnej mozgovej príhody. Jeho cieľom je vzdelávať deti o príznakoch cievnej mozgovej príhody, naučiť ich zavolať prvú pomoc včas a zachrániť tak život ich blízkym príbuzným.
Názov Hrdinovia FAST pochádza z anglickej skratky pre určenie príznakov cievnej mozgovej príhody kde F znamená tvár, A – končatina, S – reč, T – čas.
Čítajme si 2024
V rámci mesiaca – Marec mesiac knihy – sme 18.3.2024 zrealizovali detský čitateľský maratón v spolupráci s Linkou detskej istoty ,, Čítajme si 2024“. Postupne sa v našej školskej knižnici pri čítaní vystriedali žiaci od prvého po deviaty ročník v čase od 9.00 do 14.00. Mladší žiaci čítali jednu stranu z knihy - Čarodejnica Lilli v škole, starší žiaci čítali jednu stranu z knihy – Spiace mesto. Do tohto jubilejného 15. ročníka čitateľského maratónu sa v našej škole zapojilo 130 žiakov. Tešíme sa, že sme boli opäť súčasťou celoslovenského detského čitateľského maratónu. ,,Nemôžem žiť bez kníh,“ hovorí známy citát. My pevne veríme, až aj čitateľský maratón motivoval žiakov k čítaniu. Budeme radi, keď žiaci navštívia našu školskú knižnicu vždy, keď budú mať chuť čítať. Mgr. Volčková
4
Čítanie pri čaji v DSS Ondava 2024
Marec mesiac knihy priniesol zaujímavú aktivitu, Čítanie pri čaji v DSS Ondava, na ktorej sa zúčastnilo niekoľko žiakov našej základnej školy. Čítanie pre klientov v DSS Ondava sa uskutočnilo 18.3.2024, bolo to veľmi milé a príjemné stretnutie. Žiaci našej školy klientom čítali úryvky z rozprávok ,, Vichodňarske rozpravočki“ a zahrali divadielko ,, O kohútikovi a sliepočke“. Klienti sa pri čítaní schuti zasmiali a potom si spoločne s našimi žiakmi vyrábali záložky. Všetci spoločne prežili zaujímavé dopoludnie. ,,S priateľom po boku nie je žiadna cesta príliš dlhá.“ Hovorí známe príslovie. Nám pri čítaní medzi našimi priateľmi z DSS Ondava ubehol čas veľmi rýchlo. Už teraz sa tešíme na ďalšie spoločné aktivity. Mgr. Volčková
Učenie vonku nás baví
Učenie vonku je názorné, trojrozmerné a pestré. Prináša mnoho nových podnetov nielen pre naše zmysly, ale aj pre naše myslenie. Naša škola je umiestnená v starobylom parku. Tento park je je dar, ktorý radi využívame počas vyučovania. Hodiny vonku pomáhajú zlepšovať vzdelávacie výsledky. Čo sa naučíme cez zážitky vonku, sa v mozgu ukladá hlbšie a ľahšie sa vybavuje. Kontakt s prírodou zlepšuje pozornosť a sústredenie.
26
Projekt Tajomný svet našich susedov
Zelený vzdelávací fond vyhlásil v roku 2023 výzvu s cieľom podporiť rozvoj environmentálnej výchovy, vzdelávanie a osvetu. Základná škola s materskou školou Rakovec nad Ondavou sa do tejto výzvy zapojila projektom „Tajomný svet našich susedov“. Projekt bol úspešný a my sme sa pustili do práce na aktivitách projektu, ktorého cieľom bolo zvýšenie environmentálneho povedomia školskej a obecnej komunity a realizácia aktivít zameraných na zapojenie školskej komunity do ochrany prírody a zachovania biodiverzity v okolí školy. V rámci projektu prebehlo celkovo päť aktivít určených pre žiakov a pedagogických pracovníkov. Žiaci mapovali ekosystémy v okolí školy, všímali si druhovú rozmanitosť, zapojili sa do výtvarnej a fotografickej súťaže, navštívili CHKO Vihorlat, Zemplínske múzeum v Michalovciach, prírodnú rezerváciu Oľchov, monitorovali výskyt inváznych rastlín. Zavítala k nám Sokoliarska skupina sv. Bavona z Hontianskych Nemiec a pripravili sme trixesá Chránené rastliny a Chránené živočíchy Slovenska, náučné tabule Včely a Medonosné rastliny. V parku sme umiestnili búdky pre netopiere, hniezdne búdky pre spevavce, hmyzie hotely. Počas zimných mesiacov sme prikrmovali vtáky. Nezabudli sme ani na opeľovače, ktorým sme vysiali lúku a vysadili kvetinové záhony. Pedagogickí zamestnanci absolvovali sústredenie v Biosférickej rezervácii Tatry a kurz „ Hurá von učenie“. Získané poznatky využívajú pri bádateľských aktivitách so žiakmi, plánovaní školských výletov, exkurzií a učení vonku. Veríme, že všetky aktivity projektu prispeli k poznaniu rozmanitosti a krásy ekosystémov nášho okolia, a vytvorili potrebu ochraňovať a zveľaďovať ich. Projektový zámer bol realizovaný s finančnou podporou Zeleného vzdelávacieho fondu 5/2023 formou dotácie z Environmentálneho
10
Deň otvorených dverí 2024
- 28
Projekt Krókus 2024
Žiaci našej základnej školy sa v tomto školskom roku zapojili prvýkrát do projektu Krókus. Projekt je realizovaný v spolupráci s írskou nadáciou pre výučbu holokaustu (HETI) a Múzeom židovskej kultúry. Cieľom projektu Krókus je pripomenúť si a uctiť si 1,5 milióna detí, ktoré zahynuli počas holokaustu. Na ich počesť symbolizujú rozkvitnuté žlté kvety, krókusy, Dávidovu hviezdu, ktorú museli nosiť Židia počas 2. svetovej vojny. V jeseni zasadili žiačky cibuľky, v jari krásne rozkvitli. Symbolizujú novú nádej pre všetky deti, ktoré ani dnes nežijú v mieri. Týmto projektom si chceme pripomenúť nielen pamiatku detí, ale chceme upozorniť žiakov na nebezpečenstvo predsudkov, nenávisti, diskriminácie a prenasledovania na základe rôznych odlišnosti, s ktorými sa môžeme stretnúť i dnes. Veríme, že si naši žiaci nájdu ten správny zmysel života, že čo urobia, bude len správne, že sa budú snažiť šíriť vôkol seba lásku a nezabudnú sa usmievať, lebo život je krásna vec a existuje veľa dôvodov, prečo sa usmievať. Mgr. Volčková
8
Rovesnícke čítanie 2024
V rámci 25. ročníka celoslovenského podujatia ,,Týždeň slovenských knižníc 2024“ sa aj v našej školskej knižnici v čase od 4.3.2024 do 8.3.2024 uskutočnili aktivity zamerané na podporu čítania. Zvolili sme si rovesnícke čítanie – starší žiaci čítajú mladším spolužiakom, aby sme k čítaniu motivovali čo najviac žiakov. To nám umožnilo tohtoročné motto: ,,KNIŽNICE PRE VŠETKÝCH. “ Rovesníckeho čítania sa zhostili žiaci 5.,6. aj 7. ročníka. Piataci čítali rozprávkové a iné poviedkové príbehy tretiakom, šiestaci čítali štvrtákom, siedmaci čítali prvákom aj druhákom. Žiaci pri čítaní strávili v knižnici príjemné chvíle. Veríme, že každou aktivitou motivujeme žiakov k návšteve školskej knižnice aj k čítaniu. O. Naščáková, vedúca šk. knižnice
5