O troch centoch
Vďaka víťaznej práci A. Volčkovej a Nadácii Slovenskej sporiteľne sme mohli navštíviť výstavu O troch centoch v Detskom múzeu v Bratislave, na ktorú sme sa veľmi tešili. Cestou do Bratislavy sme sa zastavili V Martine v Matici slovenskej. Výklad Mgr. René Škandíka o historickom vývoji v Matici slovenskej bol veľmi zaujímavý. Poslaním Matice slovenskej je rozvíjať a upevňovať slovenské vlastenectvo, prebúdzať a umocňovať národné povedomie Slovákov. Zhromažďovať, spracúvať, uchovávať, ochraňovať a sprístupňovať národné kultúrne dedičstvo. Podporovať rozvoj miestnej a regionálnej kultúry. Veď poznať národné dejiny je aktuálne v každej dobe. Sme radi, že sme aspoň na chvíľu boli súčasťou Matice slovenskej.
Neskôr sme sa zastavili na hrade Červený Kameň, ktorý bol postavený v 13. storočí. O jeho rozvoj sa zaslúžili najmä dva šľachtické rody Fuggerovci a Pálfiovci. Pozreli sme si rôzne historické predmety - nábytok, porcelán, obrazy, zbrane. Tento hrad bol v roku 1970 vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Aj dnes sa využívajú viaceré priestory hradu . Najkrajším miestom hradu je SALA TERRENA, ktorá má nádhernú výzdobu v barokovom štýle a umelo vytvorenú jaskyňu.
Po dlhej ceste už na nás doľahol hlad, preto sme sa tešili na chutnú večeru v Hoteli Plus. Po večeri sme si vybalili kufre, povedali ďalší program aj zahrali rôzne hry.
Vo štvrtok nás čakala prehliadka Národnej rady SR. Z balkóna ticho ako muchy sme sledovali rokovanie NR SR. Stretli sme viacerých poslancov. Milo nás privítala pani poslankyňa Ľ. Rošková, vysvetlila nám úlohy a činnosti poslanca, výborov . S úsmevom na tvári nám pózovali aj poslanci Ľ. Kaník, I. Štefanec, I. Matovič. Kto vie, možno raz sa niektorý zo žiakov našej školy na nás ako poslanec bude usmievať.
S dobrým pocitom sme kráčali na Bratislavský hrad. Z hradnej veže sme mali výhľad na všetky časti mesta. Po prehliadke hradu sme pokračovali obhliadkou historického centra Bratislavy. V poobedňajších hodinách sme boli na výstave O troch centoch, dozvedeli sme sa niečo o výmennom obchode, o Národnej banke, o ochranných prvkoch eurobankoviek, o rozpočte, o pôvode mincí, spoznali sme základné pojmy z oblasti financií. Žiaci na bankové karty zbierali eurá, ktoré sa na konci výstavy objavili na ich výpisoch z účtu.
Nezabudnuteľným zážitkom bola návšteva historickej budovy Národného divadla . Zúčastnili sme sa na natáčaní benefičného koncertu NOC NÁDEJÍ 2012. Významné osobnosti spoločenského a kultúrneho života podporujú Nadáciu Kvapka nádeje, ktorá pomáha deťom s ťažkými onkologickými chorobami. Zažili sme dve a pol hodiny spevu, tanca a silných emócií.
V piatok cestou späť sme sa zastavili v sídle Úradu vlády SR, pozreli sme si letný arcibiskupský palác, ktorý dal v roku 1614 postaviť ostrihomský arcibiskup František Forgách. Definitívnu podobu získal palác v 60.rokoch 18. storočia. K reprezentačným priestorom slúži Zrkadlová sála a žltý, zelený a ružový salónik. V novej budove Úradu vlády nás zaujala rokovacia sála, kde sa konajú rokovania vlády SR.
Zaujímavá bola aj prehliadka Vodného diela Gabčíkovo, ktoré slúži ako zdroj energie, ochrana územia pred povodňami. Prívodný kanál plní funkciu medzinárodnej plavebnej dráhy. Vo vodnej elektrárni Gabčíkovo je inštalovaných 8 turbogenerátorov s Kaplanovou turbínou. Ekologická výroba elektrickej energie je dnes nevyhnutná.
Počas troch dní / 17. - 19. 10. 2012/ sme veľa videli a zažili. Získali sme nové poznatky, ktoré využijeme vo vyučovacom procese.
Už teraz sa tešíme na ďalšie úspechy žiakov našej školy, ktoré nás prezentujú v širokom okolí.
Milí žiaci, želám vám veľa tvorivých nápadov.
Mgr. Volčková