Tretí deň nášho stretnutia patril výletu do Tatranského národného parku. Našou prvou zastávkou bola environmentálna učebňa v Poprade. Autorkou učebne je pani Martina Proháczková, strážca prírody TANAPU. V učebni na žiakov čakalo lesné pexeso, múdra sova a jej súvislosti v prírode, pocitový chodník, ktorý je zostavený z rôznych materiálov. Deti kráčali po chodníku so zatvorenými očami, pritom hádali, po akom povrchu idú. Na pocitoch nôh zisťovali podklad. Na stene učebne sa nachádza debnička tajomstiev, v ktorej sú ukryté napríklad šišky, kamienky a iné predmety. Do rukáva, umiestneného pri otvore v debničke, žiaci strkali ruku a hmatom hádali, čo majú v ruke. Pobyt v tejto učebni nám priniesol množstvo zážitkov, zaujímavých príhod a odpovede na naše zaujímavé otázky, ale aj varovania a odporúčania, ako napr. – pred čím si majú žiaci dávať pozor v lese, ako sa správať pri stretnutí s medveďom, čo robiť, ak človeka uhryzne vretenica, kliešte a s tým spojené prenášanie nebezpečných ochorení... Druhou zastávkou bolo Múzeum tatranského národného parku v Tatranskej Lomnici. Múzeum návštevníkov oboznamuje s tatranskou prírodou, jej ochranou a dejinami sprístupňovania Tatier. Výstavná časť je rozdelená na prírodovednú, prírodoochranársku, historickú a etnografickú. Naše putovanie pokračovalo do Starého Smokovca. Lanovkou sme sa vyviezli na Hrebienok. Po obede sme pokračovali virtuálnou prehliadkou Tatier. Aj napriek nie ideálnemu počasiu bol náš výlet plný zážitkov a dobrej nálady.
EXON- Bádatelia prírody - Krátkodobá výmena žiakov Slovensko C4- 3.deň
- 42
Aj v ŠKD žijeme hokejom
Hoci len detský predsa je to súboj. Tak sa učíme hrať a zároveň prehrávať.
1
EXON- Bádatelia prírody - Krátkodobá výmena žiakov Slovensko C4- 2.deň
- 48
Počas druhého dňa sme privítali našich partnerov na pôde našej školy chlebom a soľou. Po srdečnom uvítaní nasledovalo oficiálne otvorenie stretnutia v telocvični školy, kde sa na úvod prihovorila našim hosťom riaditeľka školy PaedDr.Jarmila Lehotayová a starosta obec MVDr.Peter Olejník. Nasledoval krátky kultúrny program, v ktorom sa žiaci našej školy predstavili tancom a spevom. Počas desiatovej prestávky mali možnosť ochutnať tradičné a zdravé slovenské nátierky a zeleninové šaláty. Plní energie sme sa pustili do nácviku choreografie zumby. Naša cvičiteľka si získala všetkých a tak sme striedali pomalé a rýchle rytmy s cieľom vyformovať a posilniť si telo. V telocvični sa vytvorila pohoda plná skvelej hudby a super nálady. Tréning vystriedalo prestavenie Poľska, Slovenska a okolia školy v Koncyzach Wielkich a Rakovci nad Ondavou. Po chutnom obede nasledovala prehliadka školy a ochutnávka zdravých jedál, ktoré si pre žiakov pripravili vyučujúci. Nasledovala hodina zumby. Po krátkom oddychu a občerstvení navštívili naši hostia centrum mesta Michalovce.
EXON- Bádatelia prírody - Krátkodobá výmena žiakov Slovensko C4- 1.deň
- 16
Prvý deň nášho stretnutia sa niesol v poznávaní okolia Michaloviec. Žiaci našej školy sa so svojimi kamarátmi z Českej, Poľskej republiky a Portugalska stretli na Zemplínskej Šírave. Po zoznámení a zvítaní sme nasadli do autobusu a pobrali sa na našu prvú zastávku. V dopoludňajších hodinách sme navštívili CHKO Vihorlat. Našou zastávkou bolo Morské oko. Pracovníci CHKO Vihorlat si pre nás pripravili zaujímavý výklad o vzniku, histórii, flóre a faune jazera a jeho okolia. Upozornili nás na nevhodnosť kŕmenia voľne žijúcich živočíchov, stopy po bobrovi európskom, ktorý žije na týchto miestach a poškodzuje porasty buka lesného, ktorý je dominantným druhom dreviny tejto oblasti. Nasledovala prechádzka okolo Morského oka spojená s obdivovaním a fotografovaním čarovných zátiší. Nasledoval obed, krátky oddych a opäť sme si obuli túlavé topánky. Druhou zastávkou bolo Vinianske jazero. Odtiaľ sme sa vybrali spoznávať faunu a flóru Viniaskeho hradného vrchu a pomaly sme stúpali nahor až k hradu. Odmenou nám bol nádherný výhľad na okolie Zemplínskej Šíravy a Michaloviec. Deň sme ukončili oddychom v Thermalparku Zemplínska Šírava.
EXON Bádatelia prírody- Krátkodobá výmena skupín žiakov C4 – Slovensko
Cieľom aktivity ZDRAVIE, ČLOVEK je zhotovenie zdravých jedál s opisom jednotlivých receptov a fotografií jedál, vytváranie rôznych prezentácií s tematikou Moja krajina, škola, slovníčka na tému človek a zdravie. Príroda a životné prostredie bezprostredne vplývajú na život a zdravie človeka. Spolu so životosprávou a životným štýlom každého jedinca vytvárajú predpoklad pre pohodový a dlhoveký život človeka bez chorôb. Spoločne s našimi partnermi vytvoríme obrázkový slovník Ľudské telo, zrealizujeme zumba maratón, kvíz a spoznáme chránené oblasti nášho okolia. Pohyb, zdravá strava a dobrá nálada určite prispejú k stráveniu príjemných chvíľ v spoločnosti našich partnerov z Českej, Poľskej republiky a Portugalska.
Deň matiek 2019
Do galérie Deň matiek 2019 boli pridané fotografie.
47DEŇ MATIEK 2019
Deň matiek - pozvánka
Skrášľovanie okolia obce
- 5
22. apríl je neodmysliteľne spätý s Dňom Zeme. Pri tejto príležitosti organizuje naša škola každoročne rôzne edukačné aktivity, vďaka ktorým sa žiaci naučia chrániť prírodu a starať sa svoje okolie. Žiaci 8. a 9.ročníka sa dňa 30.apríla 2019 vybrali vyčistiť okolie obce. Kroky žiakov a vyučujúcich smerovali na miesta, ktoré im odporučil pán starosta a členovia poľovníckeho združenia. Žiaci vyzbierali odpadky, ktoré tu zanechali neporiadni občania do vriec. Každý sa snažil čo najviac priložiť svoju ruku k dielu a spoločnými silami sa nám podarilo urobiť veľký kus užitočnej práce. Pevne veríme, že na týchto miestach, ktoré sme dnes vyčistili, nepribudnú nové, nepotrebné veci z našich domácnosti.
Oznam
Vážení rodičia, milí žiaci, obyvatelia a návštevníci obce !
Radi by sme Vás informovali o dočasnom zákaze vstupu na detské ihrisko, ktoré sa nachádza vedľa multifunkčného ihriska, z dôvodu založenia trávnika. Za pochopenie ďakujeme.
Dámska jazda
Moje ľudské práva
Žiaci 4. a 9. ročníka sa v mesiaci apríl 2019 zapojili do 7. ročníka celoslovenskej výtvarnej súťaže ,, Moje ľudské práva“. Prvý stupeň mal tému – Kytica ľudských práv, druhý stupeň prezentoval tému – Aké ľudské práva mi chýbajú v škole? Súťaž vyhlásilo Slovenské národne stredisko pre ľudské práva Bratislava. Aj touto formou uvažujú žiaci o ľudských právach, ktoré patria každej ľudskej bytosti. Spoznávanie ľudských práv prvej/ právo na život/, druhej / právo na vzdelanie/ i tretej generácie / právo na priaznivé životné prostredie/ je neodmysliteľnou súčasťou vzdelávania mladého človeka. Problematika dodržiavania/ nedodržiavania ľudských práv je pre žiakov zaujímavá.
Posúďte sami, či sa žiakom výtvarné práce podarili.
Mgr. Volčková
Darček pre život
- 10
V rámci realizácie programu ,, Škola priateľská k deťom“ sme 29.4.2019 pod záštitou UNICEFU zorganizovali zbierku pre chudobné deti v Afrike. Do zbierky sa zapojili žiaci od 1. po 9. roč. našej základnej školy. Zahanbiť sa nenechali ani predškoláci z MŠ. Za tieto peniaze /66 eur/ sme pre trpiace, choré a chudobné deti v Afrike zakúpili 500 ks ceruziek a 360 antimalarických tabliet. Vďaka zbierke pomôžeme 30 deťom, ktoré trpia maláriou.
Veď čo môže byť krajšie, ako zachrániť detský život.
Milí žiaci, priatelia, dobrodinci, ďakujem vám, že ste podporili dobrú vec.
,, Pomoc v núdzi neobohacuje len toho, kto ju dostáva,
ale aj toho, kto ju poskytuje.“
Mgr. Volčková
Beseda o knihe ,, VICHODŇARSKE ROZPRAVOČKI“
- 10
17.4.2019 sa v regionálnej izbe ZŠ s MŠ, Rakovec nad Ondavou 2 uskutočnila beseda s regionálnym autorom Jozefom Jenčom. Beseda bola určená pre žiakov 4. ,5., 6. ročníka. Autor zábavnou formou predstavil žiakom svoju rozprávkovú knižku ,, Vichodňarske rozpravočki“. Knižka bola vydaná v roku 2018. Žiaci si môžu v školskej knižnici prečítať z tejto rozprávkovej knižky rozprávky – O dobrim obroj, O princeznoj Plačkoj, O princeznoj, co guľala zos očami, O šmelim zajacoj ... a iné. Autor myslel aj na to, že v závere knižky sú vysvetlivky, kde si žiaci môžu prečítať význam slova, ktorému nerozumeli. J. Jenčo aj touto formou propaguje nárečie, ktoré je súčasťou nášho života. Nechce, aby sa na nárečie zabudlo, lebo je súčasťou nášho jazyka. Je to síce nespisovná forma jazyka, ale medzi žiakmi veľmi obľúbená. Nárečové slová zemplínskeho nárečia sú jednoducho neopakovateľné. Regionálnou izbou sa počas besedy ozýval veselý detský smiech, lebo humorné situácie z jednotlivých príbehov a vtipné ilustrácie žiakov pobavili. V závere besedy si žiaci zahrali scénku ,,O medovníkovej chalúpke“, v ktorej použili zemplínske nárečie. Žiaci spoznali novú rozprávkovú knihu zábavnou formou.
Nech sa knihy pre našich mladých čitateľov stanú najlepším priateľom, najmúdrejším poradcom a najtrpezlivejším učiteľom.
Mgr. Volčková
Deň Zeme v ŠKD
Aj v ŠKD sme sa snažili pripomenúť si DEŇ ZEME. Deti zaujala pekná rozprávka Pa a Pi a neskôr sme začali vyrábať. Zo starých položiek na vajíčka, nepotrebného plastu a starého vankúša vznikli mráčiky s kvapkami vody, ktorá je tak potrebná pre našu ZEM. Kidalová
4
Oslava Dňa Zeme na našej škole
- 61
Deň Zeme je deň venovaný Zemi, ktorý sa každoročne koná 22. apríla. Tento sviatok je ovplyvnený pôvodnými dňami Zeme, ktoré sa konali pri oslavách jarnej rovnodennosti 21. marca, a oslavovali príchod jari. V modernom poňatí ide o ekologicky motivovaný sviatok, upozorňujúci ľudí na dopady ničenia životného prostredia, a rozvíjajúcu diskusiu o možných riešeniach. V súčasnosti patrí 22. apríl medzi najuznávanejšie a najpopulárnejšie podujatia na záchranu Zeme. Vo svete ho slávia milióny ľudí vo vyše 180 krajinách. Podujatia pri príležitosti Svetového dňa Zeme na úrovni celého sveta pripravuje a organizuje mimovládna organizácia Earth Day Network (EDN).
Na našej školy sme sa tiež rozhodli osláviť sviatok Zeme. Aj napriek tomu, že nebol 22. apríl, ale 17. apríl 2019, sme sa slávnostne vyobliekali do tričiek vo farbách našej planéty. Niektorí z nás boli modrí ako voda, iní zelení alebo hnedí ako svetadiely. Na narodeninovú party je potrebné sa pripraviť. Aj my sme najprv očistili park od popadaných konárov a potom sa pustili do práce. Každá trieda dostala za úlohu niečo vytvoriť alebo nakresliť. Žiaci sa rozdelili do pracovných skupín a s použitím fantázie, šikovných rúk začali pracovať. Výsledkom tvorivého nadšenia sú odkazy pre modrú planétu, energiou nabité omaľovánky a poster. Pracovný tím pani riaditeľky skrášľoval skalku a záhony, upratoval okolie jazierka. Pani Hrešková a umelecký tím spracovali návrh na Ekokódex. Pán učiteľ a zruční majstri vyrobili veternú elektráreň. A členovia Kolégia Zelenej školy? Tí si pripravili rovesnícke vzdelávanie pre žiakov 1.stupňa a ochotne spolupracovali na realizácii úloh pre najmladších. Deti z materskej školy pozdravili planétu Zem kresbou na asfalt. Aj napriek tomu, že sme neučili, pripomenuli sme si oslavou sviatku modrej planéty význam jej prírodného bohatstva, zachovanie druhovej diverzity a nevyhnutnosť ju chrániť pre ďalšie generácie. Nesmieme zabudnúť nato, že ju máme len požičanú a že je jedinou planétou, na ktorej je život. Už teraz sa tešíme na ďalšiu oslavu našej planéty.
Veľkonočná výzdoba
- 28
Naj EkoTrieda
- Výsledky hodnotenia tried v súťaži o Naj EkoTriedu v mesiaci apríl.
Zdobenie veľkonočných vajíčok
V predveľkonočnom období žiaci 6., 7. a 8. ročníka na hodinách výtvarnej výchovy zdobili vyfuknuté vajíčka servítkovou technikou. Takýmito pestrými vajíčkami naaranžovali jeden strom v areáli školy a ďalšie dva v centre obce pri autobusovej zastávke. Tešíme sa na veľkonočné sviatky a všetkým obyvateľom obce prajeme šťastnú a veselú Veľkú noc.
Príjemné prežitie veľkonočných sviatkov.
Deň narcisov
Dňa 11. apríla 2019 sa naša škola zapojila do 23.ročníka verejno-prospešnej zbierky Ligy proti rakovine, Deň narcisov. Narcis je len obyčajný jarný kvet, ale jediný deň v roku má obrovskú silu a stal symbolom života a nádeje mnohých charitatívnych organizácií na svete bojujúcich proti rakovine. Dňu narcisov sa tradične dostáva pozornosť od významných osobností, spoločností, inštitúcií a škôl. Každý, kto si dnes pripol narcis na svoj odev, vyjadril podporu a spolupatričnosť s tými, ktorí bojujú so zákerným ochorením. Vhodením dobrovoľného príspevku do pokladničky našim dobrovoľníčkam, ste pomohli na konkrétnu praktickú pomoc onkologickým pacientom a ich rodinám na celom Slovensku. Aj žiaci našej školy aktívne prejavili podporu. No aj obyvatelia obce a zamestnanci DSS Ondava sa nenechali zahanbiť a pomohli. Naša škola vyzbierala spolu 150 €. Chceme sa poďakovať všetkým, ktorí obetovali svoje financie na dobrú vec, pomoc chorým. Dobrovoľne pomáhali žiačky 9.ročníka spolu s pani asistentkou. Ďakujeme všetkým, ktorým zdravie iných nie je ľahostajné.