Jesenné prázdniny sa na základných školách, na základe opatrení zverejnených Ministerstvom ŠVVaŠ SR, uskutočnia v termínoch: 30.10. a 2.11.2020 a v nasledujúcom týždni 6.11. a 9.11.2020.
Novinky
Oznam
Čarovné čítanie - Strom prečítaných kníh
Čarovné čítanie - imatrikulácia prvákov
Medzinárodný deň školských knižníc 2020 - ,,Čarovné čítanie“
- 20
Žiaci našej základnej školy sa s veľkým nadšením zapojili do aktivity, ktorú sme realizovali 26.10.2020 v rámci 16. ročníka celoslovenského projektu ,,Najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice“. Téma ,,Radosť ukrytá v podpore čítania a vzdelávania školskou knižnicou“ sa hodila k aktivite, ktorú sme zrealizovali so žiakmi 1. stupňa.
Čarovné čítanie začalo o 8.25h v školskej knižnici rozprávkou ,,O kohútikovi a sliepočke“, potom nasledovala imatrikulácia prvákov za najmladším čitateľov školskej knižnice. Prvákov imatrikuloval kráľ čitateľov za minulý školský rok, P. Dlužanský, žiak 2. ročníka. Zároveň prváci odtlačkom prsta na ,,Stom odtlačkov“ potvrdili, že budú pravidelne navštevovať šk. knižnicu. Prváci ako prví zavesili lístky, prečítané knihy, na ,,Strom prečítaných kníh“. V triedach 2., 3. a 4. ročníka v tom čase prebiehal čitateľský maratón, každý žiak prečítal jednu stranu zo svojej obľúbenej knihy, ktorú prezentoval svojim spolužiakom. Žiaci mali počas dňa oblečené rôzne rozprávkové masky, aby čítanie i vzdelávanie bolo zaujímavé a hravé. Postupne sa aj žiaci 2.,3.a 4. ročníka vystriedali v školskej knižnici /po krátkych prestávkach kvôli dezinfekcii pre COVID-19/, aby zavesili svoje lístky na Strom prečítaných kníh. Na strome pomaly počas dňa pribúdali lístky rôznych tvarov a farieb.
Aj žiaci MŠ boli zvedaví, čo sa v školskej knižnici deje a rozprávku O kohútikovi a sliepočke si prišli pozrieť.
Veríme, že na Strome prečítaných kníh budú lístky postupne počas celého školského roka len a len pribúdať, že žiaci budú knihy čítať a knižnicu pravidelne navštevovať, aby táto nezvyčajná dekorácia našej školskej knižnice bola pre hostí, ktorí knižnicu navštívia, veľkým prekvapením.
Touto zábavnou aktivitou sme motivovali žiakov k čítaniu, k návšteve školskej knižnice, podporili sme čítanie s porozumením aj medzipredmetové vzťahy. Žiaci 1. stupňa boli počas dňa veľmi aktívni a snaživí.
,,Povedz mi a zabudnem, ukáž mi a zapamätám si, zapoj ma a porozumiem.“
Mgr. Dana Volčková
Záložka do knihy spája školy 2020
V rámci Medzinárodného mesiaca školských knižníc sme sa zapojili do 11. ročníka
česko – slovenského projektu pre základné školy - Záložka do knihy spája školy. Našou
partnerskou školou bola Základná škola Plavé Vozokany 114, SR.
Téma ,,Radosť z čítania ukrytá vo veršoch básní alebo próze“ žiakov zaujala. Naši starší aj mladší žiaci sa s veľkou chuťou a elánom pustili do výroby záložiek rôznych tvarov a veľkosti s rozmanitými motívmi počas vyučovacích hodín, ale aj doma. Žiaci pri výrobe záložiek na hodinách literárnej výchovy čítali krátke ukážky z poézie i prózy svojim spolužiakom, aby im svoju obľúbenú knihu predstavili. Pri práci žiaci popustili uzdu svojej fantázii. Aj v tomto školskom roku je medzi našimi žiakmi najobľúbenejšou knihou ,, Harry Potter“, hlavné i vedľajšie postavy Harry, Hermiona, Ronald, Lord Voldemort, ožili aspoň na krátku chvíľu na záložkách našich žiakov. Žiaci si aj touto formou oprášili vedomosti o živote a tvorbe jednotlivých autorov. Projekt rozvíja komunikačné zručnosti žiakov, motivuje žiakov k čítaniu kníh, k návšteve školskej knižnice. Žiaci sa prácou na záložkách aktívne zapájali do diania v škole, do realizovaných aktivít. Neprijímali informácie pasívne, ale aktívne vyjadrili svoj názor. Projektom sme podporili medzipredmetové vzťahy a upevnila sa aj spolupráca škôl.
,,Knihy boli moji živí priatelia.
Bolo ich málo, ale vyčítala som z nich aj to, čo autori do nich nevložili.“
Verím, že čítaním získate takých priateľov, ktorí vám zostanú verní po celý život.
Mgr. Dana Volčková
Pasovanie prvákov
- 19
Vo štvrtok 22. októbra 2020 boli naši najmenší žiaci pasovaní za naozajstných prvákov.
Všetko sa začalo prechodom cez drevenú bránu, vďaka ktorej sa ocitli v období praveku....
Stará brána otvorená, dreveným stĺpom podoprená,
kto cez ňu prejde, do praveku vojde.
Či je ona, či je on, nevyjde z praveku von...
Po prejdení bránou si žiaci prezreli jednoduchý drevený príbytok, ktorý postavili žiaci 2. stupňa. V triede sa zoznámili so životom pravekých ľudí, so zbraňami a príbytkami, ktoré si dokázali zhotoviť, či so zvieratami, ktoré v danom období žili a ktoré lovili. Spôsob lovu častokrát kreslili uhľom na steny jaskyne. Rovnakú aktivitu robili aj prváci. Uhlíkmi spoločne kreslili na papier lovcov, ktorí sa chystajú na lov mamuta. Deti sa v období praveku hrali s tým, čo našli v prírode. Naši prváci si našli v parku gaštany, z ktorých skladali písmená a slová, ktoré už vedia prečítať. Po skvelom výkone si zaslúžili pohostenie. Po občerstvení sa začalo samotné pasovanie. Triedna učiteľka ich pasovala za prvákov kosťami. Všetci zložili prvácky sľub a dostali pasovacie dekréty. Najväčším zážitkom bolo fotenie v kožušinách. Rozlúčili sme slovami prváckej hymny:
My sme smelí prváci, múdre hlávky máme.
S písmenkami, s číslami do boja sa dáme.
Čítania sa nebojíme, s počtami si poradíme,
všetko sa nám podarí, keď si zaspievame.
Veríme, že naši prváci budú vzornými žiakmi našej školy a že budeme na nich hrdí.
Sme tu pre vás...
Situácia je vážna. Nehovoriac o chaose, ktorý ju zrejme aj nechtiac doprevádza. Je dôležité dostávať informácie, ktoré nám pomáhajú organizovať naše každodenné aktivity, či plány. Potrebujeme vedieť, čo bude nasledovať.
Uvedomujeme si tiež, aký dôležitý je osobný kontakt a ako nám mnohým nejakú dobu bude veľmi chýbať. Sme tu pre Vás, ak sa budete chcieť vyrozprávať, či poradiť o Vašom duševnom zdraví.
Na našej škole je k dispozícii aj školská psychologička Mgr. Ľudmila Rošková. Kontaktovať ju môžete buď cez EduPage alebo cez pracovný mail: roskova.ludmila@zsrakovec.edu.sk.
Ak uprednostňujete anonymnú komunikáciu, dávame do pozornosti tieto linky pomoci, ktoré fungujú nonstop 24/7 a bezplatne:
- www.ipcko.sk (chat, email),
- Covid-19 Krízová linka pomoci - www.krizovalinkapomoci.sk a 0800 500 333,
- Linka detskej istoty - 116 111,
- Linka dôvery Nezábudka - 0800 800 566.
IPčko pre nás tiež spracovalo Tipy na dištančnú výučbu. Môžete si ich pozrieť pod príspevkom.
A ešte pár dobrých rád:
Nezabúdajte na svoje zdravie, ako po duševnej stránke, tak i po fyzickej. Doprajte si vitamíny, pohyb na čerstvom vzduchu, pár minút cvičenia denne a oddych. Robte to, čo máte radi. Venujte sa svojím koníčkom. Odložte hnev, frustrácie, nenávistné prejavy a konflikty bokom a nerobte si zbytočne zle. Buďte si navzájom oporou. Zaujímajte sa o tých, ktorí potrebujú pomoc, kontaktujte ich a samozrejme.....dodržiavajte R-O-R !
FENOMÉNY SVETA PENIAZE
Vzdelávací portál FenomenySveta.sk je bránou do sveta digitálneho vzdelávania pre žiakov 2. stupňa
základnej školy a ich učiteľov. Fenomény sveta menia bežné vyučovanie na dobrodružnú expedíciu.
Ústredným prvkom Fenoménov sveta sú vzdelávacie videá z produkcie BBC, ktoré sú zárukou kvality
svetovej úrovne. Žiaci sa vďaka nim zdokonaľujú v anglickom jazyku a zároveň sa učia analyzovať
informácie, kriticky myslieť a vecne argumentovať. Našej škole sa podarilo uspieť vo výbere škôl
a tak nás čakajú rôznorodé aktivity, ktoré žiakom umožnia rozvíjať tímovú spoluprácu, kreativitu či
komunikačné a prezentačné zručnosti.Link tu: https://www.dobrenoviny.sk/c/190798/slovaci-su-zadlzeni-nase-deti-patria-medzi-najhorsie-na-svete-vo-financnej-gramotnosti-tieto-skoly-to-chcu-zmenit?fbclid=IwAR1a_KAiQprPmf4k9hhpwGYkcGFuaRbxokr41Km7Lq1XXf79fXsV6gk2ibM
Oznam
Riaditeľka školy PaedDr. Jarmila Lehotayová oznamuje rodičom a žiakom, že plánované riaditeľské voľno v dňoch 13.-15.10.2020 sa ruší. Vyučovanie bude prebiehať podľa rozvrhu hodín pre žiakov 1. – 9.ročníka.
OPATRENIA od 12.10.2020
Rozhodnutie ministra o opatreniach pre školy:
- povinné je nosenie rúšok na 1. aj 2. stupni ZŠ;
- v školskom roku 2020/2021 vo všetkých školách a školských zariadeniach nemožno uskutočniť školské aktivity podľa § 28 ods. 16, § 30 ods. 7 a § 33 ods. 12 školského zákona najmä: 1. výlety a exkurzie, 2. športové výcviky a školské športové súťaže, 3. pobyty v škole v prírode a aktivity školy v prírode, 4. kurzy na ochranu života a zdravia, 5. kurzy pohybových aktivít v prírode, 6. saunovanie, 7. dni otvorených dverí do termínu skončenia výnimočného stavu, núdzového stavu alebo mimoriadnej situácie
Oznam
PaedDr. Jarmila Lehotayová, riaditeľka ZŠ s MŠ Rakovec nad Ondavou 2, oznamuje poskytnutie riaditeľského voľna v súlade s § 3 ods. 10 vyhlášky č. 231/2009 Z.z. o podrobnostiach o organizácii školského roka pre žiakov 5. – 9.ročníka ZŠ s MŠ Rakovec nad Ondavou v dňoch 13. – 15.10. 2020 z organizačných / prevádzkových dôvodov - realizácia školenia pedagogických zamestnancov v rámci projektu „Litera,veda,počtár“.
Prevádzka MŠ, ŠKD a 1.-4.ročníka ZŠ bude v bežnom režime – t.j. bez zmeny.
Kráčajme k poznaniu
Posledný septembrový týždeň a jeho pekné počasie sme využili pre besedu so staršími obyvateľkami obce Rakovec nad Ondavou, ktoré prijali naše pozvanie. Aby sme sa neohrozili navzájom a splnili všetky opatrenia, beseda sa konala na školskom dvore. Žiaci sa dozvedeli, ako sa žilo niekedy a ako prebiehalo vyučovanie, keď do školy sa chodilo aj s polienkom dreva.
„Svätý dub“ mohykán
- 13
V rámci výzvy NADÁCIE CENTRA PRE FILANTROPIU a programu Tu sa nám páči, tu chceme žiť sme vytvorili projekt zameraný na skvost Rakovca nad Ondavou. „Svätý dub“ mohykán, ktorý má svoju históriu no mnohí z okolia si nemôžu k nemu nájsť cestu. Schválenie dotácie od nadácie bolo pre nás veľkou výzvou a zároveň aj radosťou pre plnenie jednotlivých navrhnutých aktivít. Medzi prvé aktivity je aj zber plodov a tvorenie z dubového lístia.
Zber žaluďov a gaštanov v parku žiakov v ŠKD veľmi bavilo, tešilo ich to, že ich snaha nie je márna a všetko čo nazberajú bude odovzdané poľovníkom pre zvieratká v lese počas zimy. Jeseň je však zaujímavá nielen svojimi darmi, ale aj farebnosťou. Rozvíjanie tvorivosti je v detskom veku veľmi dôležité a tvorenie z dubového lístia zároveň tematické. Z lístia vznikli krásne diela, ktoré zdobia priestor triedy.
A. Kidalová
Exkurzia Hanušovce nad Topľou
- 55
Súčasťou projektu Bolo to dávno, pradávno bola aj exkurzia do kaštieľa a archeoparku v Hanušovciach nad Topľou. Dňa 24. septembra sa jej zúčastnili žiaci 2. – 4. ročníka.
História je vraj matkou múdrosti. My sme v kaštieli prijali pozvanie k jeho niekdajším majiteľom, k Dessewffyovcom. V historickej expozícii sme obdivovali dobovo zariadené interiéry, v prírodovednej sekcii nás zaujali zvieratká i vtáčiky. Archeologická expozícia prináša poklady najstaršej histórie od paleolitu po novovek. Po staršej dobe kamennej, kedy bol človek lovcom a zberačom, prichádza mladšia doba kamenná s prechodom k roľníctvu, chovateľstvu domácich zvierat a remeselným zručnostiam. Neskôr človek objavuje kovy a v dobe bronzovej úplne vytláča kameň ako základný materiál na výrobu zbraní. Cez dobu železnú a rímsku sme sa preniesli v čase k Slovanom, k stredoveku až po novovek. Žiaci videli originálne exponáty, archeologické nálezy, ktoré vhodne dopĺňajú moderné technológie.
Táto expozícia o svete dávnych vekov vhodne dopĺňa blízky Archeopark Živá archeológia, kde sme mali možnosť nielen vidieť, ale aj zažiť návrat do najstarších období ľudských dejín. Žiaci mohli vstúpiť do obydlí z obdobia praveku, zahrať si na originálnych hudobných nástrojoch, mlieť obilie na rotačnom mlynčeku či dotknúť sa zvieratiek tu žijúcich. Všetci si vyskúšali streľbu z luku, pracovali s modelárskou hlinou, urobili prstienok z drôtu a uplietli náramok.
V archeoparku sme si oddýchli a zábavnou formou spoznali doby dávno minulé. Zažili sme jedinečný výlet v čase v jedinečnom priestore.
Hra na detektívov
Žiaci štvrtého ročníka sa v utorok počas vyučovania zahrali na malých detektívov. Ich úlohou bolo pozorovať výskyt lišajníkov v okolí školy a pomocou odbornej literatúry sa pokúsiť určiť aj druhové zastúpenie. Na pomoc dostali lupy a obrázkového sprievodcu Lišajníky. Najprv sa však dozvedeli, že lišajníky sú skupina organizmov, v ktorých spoločne žijú hubové vlákna s riasami alebo sinicami. Okrem toho, že slúžia ako potrava pre zvieratá alebo majú liečivé účinky, sa už viac ako 100 rokov využívajú na zistenie kvality ovzdušia. Naši mladí detektívi ich našli na kmeňoch stromov, kameňoch, plote a budovách. S pomocou obrázkového sprievodcu zistili, že v okolí školy sa vyskytujú diskovníky, diskovky, leprária, lekanora a fyscia. Sú to druhy, ktoré sú relatívne tolerantné alebo stredne citlivé na znečistenie ovzdušia.
5
Turistická vychádzka Po Hrušovských mohylách
- 4
Projekt Karpatskej nadácie Bolo to dávno, pradávno pokračoval dňa 22.septembra 2020 aktivitou Po Hrušovských mohylách. Žiaci 8. a 9.ročníka mali možnosť prejsť turisticko- náučný chodník nad obcou Nižný Hrušov. Jeho dominantou sú historické mohyly. Mohyly sú typickým znakom pochovávania starých civilizácií. Stoja od seba v rôznych odstupoch, ale vo všeobecnosti platí, že z jednej mohyly vidieť dve ďalšie. Hrušovské mohyly boli v roku 1975 zapísané do zoznamu národných kultúrnych pamiatok. V lese sa nachádza 25 identifikovaných eneolitických mohýl. Tento chodník ponúka aj nenáročné spoznávanie prírody. Nám sa počas túry podarilo „stretnúť“ skokanov hnedých, užovku obojkovú, srnca lesného, zástupcov pavúkov, hmyzu a mäkkýšov. Natrafili sme aj na pobytové stopy diviaka lesného, jastraba lesného. Vďaka krásnemu jesennému počasiu sme mali možnosť vidieť Viniansky hrad a pohorie Vihorlat. Milovníkov húb potešili podpňovky a plávky. Cestou sme si pripomenuli aj maliarku, političku a spisovateľku Annu Lesznai, ktorá v miestnom kaštieli prežila väčšiu časť života. Cieľom vychádzky bolo ukázať žiakom zaujímavosti z nášho okolia a motivovať ich k aktívnemu oddychu a spoznávaniu kultúrnych, historických a prírodných krás regiónu.
Exkurzia Nižná Myšľa, Jasovská jaskyňa
- 31
Dňa 22. septembra 2020 žiaci 5. a 6. ročníka v rámci projektu Karpatskej nadácie Bolo to dávno, pradávno navštívili Nižnú Myšľu a Jasovskú jaskyňu.
S obcou Nižná Myšľa sa spája jedno z najbohatších archeologických nálezísk na Slovensku zaznamenávajúce praveké osídlenie. Obec bola označená za archeologickú lokalitu už v roku 1892. Vďaka archeologickému výskumu tu našli približne asi 2 300 nádob a približne asi 5 000 bronzových, kostených a kamenných predmetov. V snahe ukázať tieto nálezy ľuďom zriadili v obci Myšľanské obecné múzeum, ktoré bolo prvou zastávkou našich žiakov. Nesmierne pútavý výklad priblížil žiakom spôsob života v období paleolitu. V múzeu videli okrem nálezov predmetov aj ženské a mužské hroby. Ďalšou zastávkou bola priamo archeologická lokalita Várhegy, kde sa nachádzajú repliky zrubov pravekých obydlí, obetná jama a osada opevnená hlineným valom a priekopou. Poslednou zastávkou bola Jasovská jaskyňa. V roku 1846 sa stala prvou sprístupnenou jaskyňou na Slovensku. Je významným zimoviskom netopierov.
Slnečné počasie prispelo k tomu, že návšteva miest s významným historickým kontextom v žiakoch piateho a šiesteho ročníka zanechala nezabudnuteľné zážitky a snáď aj štipku nových vedomostí. Pretože je lepšie raz vidieť a zažiť ako stokrát počuť.
Súťaž o návrh loga projektu SOS "Spolu objavujeme svet"
Súťaž o návrh loga projektu MADS
Exkurzia Belianska jaskyňa, Gánovce
- 20
Dňa 18.9.2020 sa žiaci 7.až 9.ročníka našej školy zúčastnili v rámci projektu Bolo to dávno, pradávno exkurzie Belianska jaskyňa, Gánovce pri Poprade.
Na svete neexistuje iný výtvor prírody, ktorý by bol taký spätý s dejinami človeka, ako sú jaskyne. Jaskyne na území Slovenska zohrávali v priebehu histórie rôzne úlohy. Medzi najstaršie formy využívania jaskýň človekom na našom území patrí každopádne vyhľadávanie úkrytu pred nepriazňou počasia a inými vonkajšími vplyvmi. Tatranská jaskyňa Hučivá diera sa už pred 15 000 rokmi stala domovom pravekých ľudí. Prvou zastávkou našej exkurzie bola Belianska jaskyňa. Je to najväčšia a jediná sprístupnená vysokohorská kvapľová jaskyňa v Tatranskom národnom parku. Zúčastnených k jaskyni viedol náučný chodník dlhý približne 1 km, ktorý prekonáva výškový rozdiel 122 m, v jaskyni na nich čakalo ďalších 873 schodov. Okrem iného, jaskyňa ponúka pohľad na krásnu a vzácnu kvapľovú výzdobu, vodopády, jazierka. Určité úseky prehliadky boli doplnené aj o zaujímavé informácie pani sprievodkyne a akusticko – svetelnú show, ktorá nádherný zážitok ešte posilnila. Druhou zastávkou našej výpravy sa stala obec Gánovce. Je to obec v okrese Poprad, ktorá je známa nálezom travertínového odliatku mozgovne neandertálca, ako aj odtlačkov vtedajšieho rastlinstva. Na obecnou úrade sme si prezreli odliatok mozgovne neandertálskeho človeka. Poslednou zastávkou bol Geopark Neandertal. Lokalita je skutočným miestom nálezu odliatku lebky neandertálca. Práve na tomto mieste sa našiel „prvý Slovák (Slovenka)“ – je to najvýchodnejší a najsevernejší výskyt neandertálcov vo východnej Európe. Exkurzia sa všetkým páčila a domov odchádzali plní dojmov a nových vedomostí.