20.11.2024 sme sa zapojili so žiakmi našej základnej školy od 1. po 9. ročník do Svetového dňa detí. Vybrali sme si aktivitu Oblečme školu na modro. Naši žiaci modrú farbu UNICEFU dobré poznajú, lebo počas šk. roka realizujeme viaceré aktivity na podporu detí po celom svete. Okrem toho, že sme boli modrí, spoznali sme práva, ktoré sú zakotvené v Dohovore o právach dieťaťa. 20. november je celosvetovým dňom detí, ktorým si pripomíname prijatie Deklarácie práv dieťaťa Organizáciou Spojených národov v roku 1959. Prejavy solidarity sú aj dnes veľmi potrebné, lebo nie všetky deti žijú v mieri. Pri učení sa o detských právach nesmieme zabudnúť na to, že s každým právom súvisí aj povinnosť. Nemali by sme byť ľahostajní k problémom, ktoré sa dejú okolo nás. Mali by sme mať otvorené nielen oči, ale aj srdce, aby sme pomohli tam, kde treba a tým, ktorí to veľmi potrebujú. Veď potešiť niekoho aj malým skutkom lásky je potrebné hocikedy. Nech nám znejú v ušiach slová: ,,Osoh z priateľskej pomoci je pomoc sama.“
Mgr. Volčková
Oblečme školu na modro
- 4
Odborná konferencia
Riaditeľka školy PaedDr. Jarmila Lehotayová, PhD. sa v týchto dňoch zúčastňuje konferencie, kde reprezentuje okresy Sobrance, Michalovce, Trebišov.
Vianočná koleda
Športové popoludnia
Plavecký výcvik
Prvý týždeň plaveckého výcviku žiakov 3. - 9. ročníka bol plný nadšenia a učenia. Žiaci sa zoznámili s prostredím bazéna, pričom boli rozdelení do skupín podľa plaveckých schopností. Počas týždňa pracovali na základných plaveckých technikách a dýchaní. Bol to týždeň plný nových zážitkov a pokrokov v plaveckých zručnostiach. Žiaci sa už tešia na ďalšie lekcie! Aktivita je realizovaná vďaka projektu SBŠ - Spoznávame, bádame, športujeme a žijeme ZDRAVO.
2
Bubnovačka 2024
Farebný týždeň
Včelársky krúžok
Už niekoľko rokov funguje na Základnej škole s materskou školou v Rakovci nad Ondavou včelársky krúžok, ktorý vedie vychovávateľka Mgr. Anna Kidalová. Žiaci v ňom pozorujú včely v ich prirodzenom prostredí a zároveň sa o ne starajú. V areáli školy majú štyri úle, apidomček a včelársky náučný chodník. Medzi týchto budúcich včelárov a včelárky sa vybrala s rozhlasovým mikrofónom Lívia Godová.
Šarkaniáda v ŠKD
Jeseň je každoročne spätá s tradíciou púšťania šarkanov, preto aj my sme si dnes spoločne v ŠKD takúto veselú Šarkaniádu urobili....Veľmi sme sa tešili, keď sa šarkan na chvíľu vzniesol do výšky. Akcia podporila tímového ducha a opäť priniesla množstvo krásnych spomienok. Na záver sme sa všetci zohriali teplým čajom a mamičkám vyrobili ružičky, ktoré nikdy nezvädnú.
20
ZŠsMŠ Rakovec nad Ondavou 2024 - kurikulárna reforma v praxi
Sme škola spätá s prírodou, v ktorej vzdelávame pre reálny ŽIVOT a SVET. Vytvárame bezpečné a podnetné prostredie pre každého žiaka a kreatívneho učiteľa. Vychovávame žiaka s dobrým srdcom vo vzťahu k ľuďom a prírode Vzdelávame v spolupráci s rodinou a komunitou pre ŽIVOT a SVET. V edukácii žiakov aplikujeme inovatívne metódy /rovesnícke vzdelávanie, bádateľské a zážitkové vyučovanie,.../ a vzdelávacie metódy vedúce k zlepšeniu všetkých gramotností a kritického myslenia k formovaniu osobnostných predpokladov potrebných k uplatneniu v živote. Tieto aktivity realizujeme s podporou programu Erasmus+ , Keltský chodník vznikol s podporou Nadácie VSE.
Za Rákocim do Borše
Dnešný slnečný deň si priam žiadal exkurziu, a tak sme sa vybrali do Borše - rodnej obce kniežaťa Františka II. Rákocziho. Najznámejšieho člena rodiny Rákoczi,ktorí si svoje rodové priezvisko zvolili podľa našej obce Rakovec nad Ondavou. Žiaci 7.,8. a 9. ročníka zažili zaujímavú interaktívnu prehliadku, ktorá nám odhalila nielen fakty a zaujímavosti zo života F. Rákociho, ale aj o regionálnych a dobových prvkoch. V krátkom filme sme sa pozreli aj na kaštieľ z vtáčej perspektívy. Poznatky si hneď overili aj zábavnou formou v tzv. "escape room" (úniková miestnosť), kde za pomoci vedomostí a tímovej spolupráce museli prísť na riešenia rôznych hádaniek. Neuniklo nám ani krásne ihrisko na pohybové aktivity, či rieka Bodrog, ktorá v blízkosti opúšťa hranice Slovenska v najnižšom bode. Bodkou na záver bolo občerstvenie vo forme čaju či horúcej čokolády. Tento zaujímavý deň sme mohli zažiť vďaka projektu SBŠ - Spoznávame, bádame, športujeme a žijeme ZDRAVO.
38
Exkurzia Klokočina a Thermalpark
V poradí treťou exkurziou pod názvom Zoznámenie sa s vodou a prírodou pokračovali dňa 7. novembra 2024 cestou za zážitkami naši škôlkari a žiaci 1. a 2. ročníka. V rámci projektu SBŠ – Spoznávame, bádame, športujeme a žijeme zdravo navštívili tentoraz Ftačkareň Klokočina a Thermalpark. Na Klokočine si odvážni žiaci mohli chytiť hada, chameleóna či vtáčiky. Nakŕmili morčatá, zajačiky, kone i kozičky. Z detských tvárí bolo ľahké vyčítať radosť a nadšenie. Exkurzia pokračovala v Thermalparku, kde si to všetci naozaj užívali. Úžasné deti – úžasné zážitky. Ďakujeme.
38
Jeseň v ŠKD
Detský smiech je neodmysliteľnou súčasťou jesenných dní... .Je to čas radosti a zvedavosti, ktorý v sebe skrýva množstvo dobrodružstiev. Hranie sa s lístím, behanie po parku, skákanie do kopy listov, to sú chvíle, ktoré formujú ich vzťah k svetu, k prírode a k sebe samým.
25
Dušičky v ŠKD
Prvé novembrové dni sú časom, keď sa ľudia tradične vydávajú na cintoríny, kde zapaľujú sviečky na hroboch svojich blízkych. Tento zvyk je hlbokým prejavom úcty a spomienky na tých, ktorí už nie sú medzi nami. Aj tento rok sme si vychádzkou na cintorín uctili pamiatku našich zosnulých, ktorých sme ľúbili a navždy ostávajú v našich srdciach.
16
Zber papiera
Exkurzia žiakov 2. stupňa
29.10.2024 sa žiaci 7.A, 8.A, 9.A zúčastnili exkurzie v Košiciach. Žiaci videli divadelné predstavenie Tom, Dick a Harry a navštívili aj dve expozície v Steelparku. Situačná komédia plná bláznivých zvratov žiakov dobre rozosmiala. V dobrej nálade a s úsmevom na tvári sme sa presunuli k Steelparku, kde nás čakal kopec nevšedných zážitkov. Vidieť, ako sa vyrába železo vo vysokej peci a oceľ v kyslíkových konvertoroch je zaujímavé. Vyskúšať si vsádzanie oceľového šrotu, vsádzanie surového železa, fúkanie kyslíka, odpich surovej ocele, odpich trosky je ozaj zážitok. Pohrať sa s magnetkami, ktoré sa navzájom odpudzujú magnetickou silou a vyskúšať si aj iné fyzikálne javy bolo tiež pre žiakov zaujímavé. Žiakov si určite získali vákuové experimenty. Je zaujímavé, že Supravodivý levitujúci vláčik funguje na levitácii supravodičov vo vonkajšom magnetickom poli. Aj takouto zábavnou a hravou formou si žiaci zopakovali množstvo fyzikálnych javov. Toto aktívne učenie sa nám umožnilo zažiť neobyčajný deň plný rôznych zážitkov. A to všetko vďaka projektu SBŠ. Mgr. Volčková
20
Fotosúťaž STROM
V rámci projektu Nadácie VSE Univerzálny darca sme vyhlásili fotosúťaž Strom. Do súťaže sa mohli prihlásiť žiaci MŠ, základnej školy, ale aj dospelí. Porota vybrala fotografie, ktoré boli ocenené a budú súčasťou kalendára na rok 2025.
Svetový deň jablka
Jabloň patrí u nás k najrozšírenejším ovocným stromom a považuje sa za najstarší ovocný strom, pričom na svete existuje okolo 20 000 odrôd jabĺk. Deň pôvodných odrôd jabĺk, ktorý sa každoročne oslavuje 21. októbra, je venovaný ochrane a propagácii tradičných a pôvodných odrôd jabĺk, ktoré sú dôležitou súčasťou kultúrneho a prírodného dedičstva. Tento deň pripomína bohatstvo a rozmanitosť jabĺk, ktoré boli po stáročia pestované v rôznych regiónoch, no dnes sú často vytláčané komerčnými odrodami. My sme si tento deň pripomenuli Súťažou o najkrajšie jablko. Zapojiť sa mohli žiaci MŠ a základnej školy. Porota zložená zo zamestnancov školy nemala ľahkú úlohu. Vybrať 10 najkrajších jabĺk, ktoré postúpia do finále, bolo náročné. Súťažili medzi sebou staré odrody jabĺk ako Reneta, Jonathan, Malinové hornokrajské, Panenské české , ale aj Bohemia, Delikates, Topaz a iné. Spomedzi 10 finalistov žiaci hlasovaním vybrali troch víťazov. Súťažné jablká sme nakrájali a spoločne si na nich pochutnali . Jablká pôsobia na správne trávenie, podporujú činnosť srdca a ciev. Slúžia aj ako prevencia proti stresu a nespavosti, preto sa odporúča zjesť aspoň jedno jablko denne.
11
,,Najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice“
Aj tento rok sa žiaci 1. stupňa našej základnej školy zapojili do celoslovenského projektu ,,Najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice“, ktorého cieľom bolo zábavnými formami práce s knihou v príjemnom prostredí knižnice podporiť u žiakov pozitívny a trvalý vzťah ku knihe a aktívnemu čítaniu žiakov. Téma pre tento ročník bola „Školská knižnica – priestor pre zábavné a aktívne učenie. Pre našich žiakov sme si v školskej knižnici pripravili rôzne aktivity a hry na tému o zvieratkách . Žiaci spoločne za každú triedu tvorili knihu o zvieratkách. Text do svojich kníh si vyhľadávali v encyklopédiách z knižnice. Spoločne sme si čítali rôzne úryvky z kníh o zvieratkách, tvorili sme zvieratká z prírodných materiálov, žiaci absolvovali rôzne druhy aktivít o zvieratkách a promenádu v maskách. Celý deň v knižnici bol zábavný a poučný.
47
Exkurzia Košice 1.-4. ročník
Žiaci 1. – 4. ročníka navštívili Malú scénu Národného divadla Košice, kde sa prostredníctvom Paľa, čo sa ani čerta nebál, preniesli do sveta slovenských ľudových rozprávok (O troch grošoch, Zlatá priadka, Braček Jelenček a Za zlatým jablkom). Putovanie hlavného hrdinu bolo veselé i hrôzostrašné, s humorom i pesničkami. Dobro nakoniec zvíťazilo a zlo bolo potrestané. V popoludňajších hodinách žiaci navštívili expozície botanickej záhrady, kde sa dozvedeli mnoho zaujímavých informácií zo sveta rastlín.
14