V dňoch 26. – 28. novembra 2024 sme sa zúčastnili trojdňovej exkurzie v Bratislave, počas ktorej sme mali možnosť spoznať kultúrne, historické a moderné aspekty hlavného mesta. Po príchode do Bratislavy sme sa ubytovali v hoteli a následne sme sa vydali na prechádzku po Bratislavskom hrade, jeho záhradách a prehliadku Národnej rady SR. V Národnej rade sme mali možnosť vidieť rokovanie a hlasovanie poslancov. Stretli sme mnoho známych politických osobností, vrátane premiéra SR, ktorý sa pri nás zastavil. Žiaci si zopakovali informácie o Ústave SR, štátnych symboloch a významných historických osobnostiach Slovenska. Po návšteve Národnej rady sme si užili atmosféru vianočných trhov na Hviezdoslavovom námestí. Druhý deň sa niesol v duchu histórie na hrade Devín. Na sútoku riek Dunaja a Moravy si žiaci vďaka zážitkovej forme vyučovania mohli prepojiť vedomosti z dejepisu, geografie, občianskej náuky, slovenského jazyka, biológie a finančnej gramotnosti. Z najvyššej veže hradu sme obdivovali krásy nielen rodného Slovenska, ale aj susedného Rakúska. Pri pamätníku Brány Slobody sme si uctili obete socialistického zriadenia. Po krátkej prestávke v reštaurácii sme sa prešli historickým centrom mesta počnúc Dómom sv. Martina cez Michalskú bránu, Hlavné námestie až po Primaciálny palác. Na nábreží Dunaja sme sa pristavili pri pamätníku M. R. Štefánika, generála dvoch armád. Program druhého dňa vhodne doplnila aj návšteva predstavenia Deti doby v Radošinskom naivnom divadle, ktorá zobrazovala život a zmeny v našej krajine od roku 1963 do roku 2000. Herci nám vďaka svojim výborným hereckým výkonom priblížili skrz humor, piesne a dialekt silný humánny odkaz. V posledný deň exkurzie nás na ceste za poznávaním nezastavil ani dážď. Pred Prezidentským palácom sme mali možnosť vidieť slávnostnú rozlúčku pána prezidenta, Petra Pellegriniho, s generálmi Ozbrojených síl SR. Bodkou našej exkurzie bola Vyhliadková veža UFO, z ktorej sme obdivovali hlavné mesto z vtáčej perspektívy. Všetky zážitky a skúsenosti mohli žiaci získať vďaka projektu SBŠ - Spoznávame, bádame, športujeme a žijeme zdravo.
Novinky
Bratislava, hlavné mesto, 35 rokov od Nežnej revolúcie.
- 4
Aj naša škola bola súčasťou BUBNOVAČKY 2024!
19. november je Svetovým dňom prevencie týrania a zneužívania detí.
S násilím sa dokážeme vysporiadať len vtedy, ak ho nebudeme prehliadať a vnímať ako niečo, čo sa nás netýka. Od roku 2014 sa každoročne v novembri organizuje celoslovenská Bubnovačka. Toto podujatie symbolicky poukazuje na dôležitosť ochrany detí pre násilím a podporuje tému prevencie v spoločnosti.
Predvianočné pečenie v našej škôlke.
- 6
Exkurzia Bratislava - 2. deň
Aktivita je realizovaná vďaka projektu SBŠ - Spoznávame, bádame, športujeme a žijeme ZDRAVO.
9
Týždeň boja proti drogám
Tretí novembrový týždeň je známy ako Európsky týždeň boja proti drogám, ktorý bol vyhlásený z iniciatívy Európskej únie v roku 1998. Drogová závislosť nevzniká náhle, ale vyvíja sa z túžby, ktorá súvisí so spôsobom života jednotlivca. Najmä v novembri sa viac ako inokedy organizujú a realizujú prevenčné aktivity, ktoré sú zamerané na protidrogovú osvetu a podporovanie zdravého životného štýlu. V tomto školskom roku sme si na našej škole opäť pripomenuli Týždeň boja proti drogám, a to v dňoch 18.11. – 25.11.2024. Koordinátorka primárnej prevencie a školská psychologička v spolupráci s učiteľmi a pedagogickými asistentkami pripravili pre žiakov rôzne aktivity. Ich cieľom bolo poskytnúť žiakom informácie. Podporiť ich zdravý telesný, psychický aj sociálny vývin. Motivovať žiakov k zdravému životnému štýlu a pozitívne vplývať na ich duševné zdravie. Zdôrazniť negatívne vplyvy užívania návykových látok pre zdravie človeka. Vyučujúci realizovali rôzne aktivity. Napríklad na hodinách slovenského jazyka žiaci čítali príbehy, vytvárali básne a tajničky. Počas anglického a nemeckého jazyka tvorili básne, sledovali náučné videá o protidrogovej prevencii, podporovali asertivitu. V školskej knižnici žiaci diskutovali a čítali si rôzne knihy o tejto téme. Na informatike vytvárali najlepšiu antireklamu na drogy. Hudobné výchovy tvorili piesne o zdravom životnom štýle. Žiaci tvorili plagáty, kreslili a maľovali Život bez drogy. Hodiny telesných výchov sa niesli v hesle „Zober loptu, nie drogu!“ Žiaci sa venovali rôznym športom, podporovali zdravú súťaživosť a zdravý životný štýl. V rámci hodín biológie a chémie sa žiaci venovali vplyvu užívania drog na zdravie človeka. Vysvetlili si aj dôsledky užívania žuvacieho tabaku a elektronických cigariet. Pripomenuli si medzinárodný deň bez fajčenia a využívali rôzne didaktické pomôcky a pokusy. Spoločnou aktivitou žiakov celej školy bolo vytvorenie plagátu – Takto bojujeme proti drogám. Aktivitou Farebný týždeň sme prepájali prevenciu so zdravým životným štýlom. Pondelok sme sa obliekli do bielo-čiernej kombinácie s významom dobro/zlo. Utorok sa niesol v červených farbách ako stop drogám a stop týraniu detí. V stredu sme boli modrí, a tým podporovali zdravý životný štýl. Vo štvrtok sme boli zelení, čo symbolizovala príroda a v piatok žltí s významom priateľstvo. Žiaci prvého stupňa sa počas ŠKD zúčastnili na Farebnej párty. Spoločne sa zabávali a hravou formou poukázali na dôležitosť zdravého životného štýlu. Aj takýmto spôsobom sme spoločne budovali a podporovali školskú komunitu. Deti a mládež sú jednou z najohrozenejších rizikových skupín, pretože závislosť v organizme, ktorý sa vyvíja, vzniká niekoľkonásobne skôr. Nezabúdajte na to, že zážitok s drogou je krátky, ale utrpenie, ktoré spôsobí, trvá dlho.
19
Workshop Poruchy príjmu potravy
V rámci projektu SBŠ - Spoznávame, bádame, športujeme a žijeme ZDRAVO sa žiaci siedmeho ročníka zúčastnili workshopu o poruchách príjmu potravy. Spolu so psychologičkou z RCPU v Michalovciach si interaktívnym spôsobom vysvetlili pojmy mentálna anorexia, mentálna bulímia a bigorexia. Venovali sa aj „body shamingu“. Žiaci si uvedomili, že každý človek nemusí vyzerať rovnako dokonale ako na sociálnych sieťach a v médiách. Je dôležité vnímať sám seba pozitívne a mať sa rád. Žiakov téma zaujala a aktívne sa zapájali do diskusie.
Exkurzia Bratislava - 1. deň
Aktivita je realizovaná vďaka projektu SBŠ - Spoznávame, bádame, športujeme a žijeme ZDRAVO.
3
Maratón písania listov 2024
Žiaci 7.A, 8.A a 9.A sa 22.11.2024 zapojili do Maratónu písania listov. Je to aktivita, ktorú realizuje Amnesty Internationale Slovensko. Žiaci formou listov chcú pomôcť ľuďom, ktorí sú v ohrození života a vyjadriť svoj nesúhlas s porušovaním ľudských práv. V listoch sme žiadali: - aby vláda SR priorizovala rozširovala bytový fond verejného nájomného bývania v súlade s ľudskoprávnymi záväzkami štátu a Programovým vyhlásením vlády, aby ľudia v bytovej núdzi mali právo na bývanie /SR/, - aby OQBA HASHAD / Egypt/ nebol neprávom väznený za ľudskoprávny aktivizmus svojho brata, aby mu bola poskytnutá lekárska starostlivosť, aby bol prepustený na slobodu, - aby KYUNG SEOK PARK / Južná Kórea/ nebol prenasledovaný preto, že pomáha ľuďom so zdravotným znevýhodnením, - aby environmentálny právnik DANG DINH BASCH /Vietnam/ bol prepustený na slobodu, lebo bráni práva ľudí pred hrozbami znečistenia životného prostredia. V tomto školskom roku sme napísali 36 listov v anglickom jazyku veľkosti A3, v ktorých sme žiadali zodpovedných prezidentov, premiéra a excelencie jednotlivých vlád, aby spravodlivo vyriešili jednotlivé prípady, lebo dotknutým osobám bolo ublížené a boli porušené ich ľudské práva. Maratón podporuje spoznávanie ľudských práv a medzinárodných dokumentov o ľudských právach. Žiaci môžu nenútenou a hravou formou vyjadriť svoj názor na konkrétny problém. Pri písaní listov žiaci spolupracovali, prezentovali svoje názory. Spoznávanie ľudských práv je nevyhnutnou súčasťou každodenného života mladého človeka. Maratón písania listov učí žiakov ako nebyť ľahostajní a všímať si dianie okolo seba otvorenými očami i srdcom. Verím, že naši žiaci nezabudnú pri riešení problémov na dodržiavanie pravidiel etiky a budú vo svojom konaní a správaní vždy rešpektovať ľudské práva a slobody. Mgr. Volčková
10
Oblečme školu na modro
- 4
20.11.2024 sme sa zapojili so žiakmi našej základnej školy od 1. po 9. ročník do Svetového dňa detí. Vybrali sme si aktivitu Oblečme školu na modro. Naši žiaci modrú farbu UNICEFU dobré poznajú, lebo počas šk. roka realizujeme viaceré aktivity na podporu detí po celom svete. Okrem toho, že sme boli modrí, spoznali sme práva, ktoré sú zakotvené v Dohovore o právach dieťaťa. 20. november je celosvetovým dňom detí, ktorým si pripomíname prijatie Deklarácie práv dieťaťa Organizáciou Spojených národov v roku 1959. Prejavy solidarity sú aj dnes veľmi potrebné, lebo nie všetky deti žijú v mieri. Pri učení sa o detských právach nesmieme zabudnúť na to, že s každým právom súvisí aj povinnosť. Nemali by sme byť ľahostajní k problémom, ktoré sa dejú okolo nás. Mali by sme mať otvorené nielen oči, ale aj srdce, aby sme pomohli tam, kde treba a tým, ktorí to veľmi potrebujú. Veď potešiť niekoho aj malým skutkom lásky je potrebné hocikedy. Nech nám znejú v ušiach slová: ,,Osoh z priateľskej pomoci je pomoc sama.“
Mgr. Volčková
Odborná konferencia
Riaditeľka školy PaedDr. Jarmila Lehotayová, PhD. sa v týchto dňoch zúčastňuje konferencie, kde reprezentuje okresy Sobrance, Michalovce, Trebišov.
Vianočná koleda
Športové popoludnia
Plavecký výcvik
Prvý týždeň plaveckého výcviku žiakov 3. - 9. ročníka bol plný nadšenia a učenia. Žiaci sa zoznámili s prostredím bazéna, pričom boli rozdelení do skupín podľa plaveckých schopností. Počas týždňa pracovali na základných plaveckých technikách a dýchaní. Bol to týždeň plný nových zážitkov a pokrokov v plaveckých zručnostiach. Žiaci sa už tešia na ďalšie lekcie! Aktivita je realizovaná vďaka projektu SBŠ - Spoznávame, bádame, športujeme a žijeme ZDRAVO.
2
Bubnovačka 2024
Farebný týždeň
Včelársky krúžok
Už niekoľko rokov funguje na Základnej škole s materskou školou v Rakovci nad Ondavou včelársky krúžok, ktorý vedie vychovávateľka Mgr. Anna Kidalová. Žiaci v ňom pozorujú včely v ich prirodzenom prostredí a zároveň sa o ne starajú. V areáli školy majú štyri úle, apidomček a včelársky náučný chodník. Medzi týchto budúcich včelárov a včelárky sa vybrala s rozhlasovým mikrofónom Lívia Godová.
Šarkaniáda v ŠKD
Jeseň je každoročne spätá s tradíciou púšťania šarkanov, preto aj my sme si dnes spoločne v ŠKD takúto veselú Šarkaniádu urobili....Veľmi sme sa tešili, keď sa šarkan na chvíľu vzniesol do výšky. Akcia podporila tímového ducha a opäť priniesla množstvo krásnych spomienok. Na záver sme sa všetci zohriali teplým čajom a mamičkám vyrobili ružičky, ktoré nikdy nezvädnú.
20
ZŠsMŠ Rakovec nad Ondavou 2024 - kurikulárna reforma v praxi
Sme škola spätá s prírodou, v ktorej vzdelávame pre reálny ŽIVOT a SVET. Vytvárame bezpečné a podnetné prostredie pre každého žiaka a kreatívneho učiteľa. Vychovávame žiaka s dobrým srdcom vo vzťahu k ľuďom a prírode Vzdelávame v spolupráci s rodinou a komunitou pre ŽIVOT a SVET. V edukácii žiakov aplikujeme inovatívne metódy /rovesnícke vzdelávanie, bádateľské a zážitkové vyučovanie,.../ a vzdelávacie metódy vedúce k zlepšeniu všetkých gramotností a kritického myslenia k formovaniu osobnostných predpokladov potrebných k uplatneniu v živote. Tieto aktivity realizujeme s podporou programu Erasmus+ , Keltský chodník vznikol s podporou Nadácie VSE.
Za Rákocim do Borše
Dnešný slnečný deň si priam žiadal exkurziu, a tak sme sa vybrali do Borše - rodnej obce kniežaťa Františka II. Rákocziho. Najznámejšieho člena rodiny Rákoczi,ktorí si svoje rodové priezvisko zvolili podľa našej obce Rakovec nad Ondavou. Žiaci 7.,8. a 9. ročníka zažili zaujímavú interaktívnu prehliadku, ktorá nám odhalila nielen fakty a zaujímavosti zo života F. Rákociho, ale aj o regionálnych a dobových prvkoch. V krátkom filme sme sa pozreli aj na kaštieľ z vtáčej perspektívy. Poznatky si hneď overili aj zábavnou formou v tzv. "escape room" (úniková miestnosť), kde za pomoci vedomostí a tímovej spolupráce museli prísť na riešenia rôznych hádaniek. Neuniklo nám ani krásne ihrisko na pohybové aktivity, či rieka Bodrog, ktorá v blízkosti opúšťa hranice Slovenska v najnižšom bode. Bodkou na záver bolo občerstvenie vo forme čaju či horúcej čokolády. Tento zaujímavý deň sme mohli zažiť vďaka projektu SBŠ - Spoznávame, bádame, športujeme a žijeme ZDRAVO.
38
Exkurzia Klokočina a Thermalpark
V poradí treťou exkurziou pod názvom Zoznámenie sa s vodou a prírodou pokračovali dňa 7. novembra 2024 cestou za zážitkami naši škôlkari a žiaci 1. a 2. ročníka. V rámci projektu SBŠ – Spoznávame, bádame, športujeme a žijeme zdravo navštívili tentoraz Ftačkareň Klokočina a Thermalpark. Na Klokočine si odvážni žiaci mohli chytiť hada, chameleóna či vtáčiky. Nakŕmili morčatá, zajačiky, kone i kozičky. Z detských tvárí bolo ľahké vyčítať radosť a nadšenie. Exkurzia pokračovala v Thermalparku, kde si to všetci naozaj užívali. Úžasné deti – úžasné zážitky. Ďakujeme.
38