V piatok, 19. novembra, sa od 10:00 ozývalo celým školským dvorom bubnovanie. Žiaci bubnovali v triedach, aby dali najavo, že: Hlas detí je dôležitý! Symbolicky sme upozorňovali na dôležitosť ochrany detí pred násilím a pripomenuli sme si Svetový deň prevencie násilia na deťoch.
„Bubnujeme, aby bolo deti lepšie počuť“
Európsky týždeň boja proti drogám
Tretí novembrový týždeň je každoročne zameraný na protidrogovú prevenciu. V rámci vyučovania rôznych predmetov sme si pripomenuli dôležitosť prevencie a zdôrazňovali negatívne dôsledky užívania návykových látok. Žiaci sa zúčastnili besedy a viacerých diskusií. Mladší žiaci vytvárali plagáty s protidrogovou problematikou a rozprávali sa o tom, ako fajčenie a pitie alkoholu vplýva na zdravie človeka. Žiaci vyšších ročníkov získavali vedomosti o negatívnych následkoch užívania legálnych i nelegálnych drog, pričom vytvárali prezentácie, plagáty, projekty a písali básne. Poukázali na dôležitosť a nutnosť prevencie! Najlepšia prevencia – Nezačať!
1
Vianočné krabičky
Nie je potrebné, aby každý žiak priniesol celú krabicu za seba, ale stačí jedna súčasť krabice (čaj, kniha, rukavice,...) Termín odovzdania do 26.11.2021
Okuliare pre Afriku
Okuliare odovzdať triednym učiteľom do 26.11.2021.
Projekt More
- 3
Vesmír očami štvrtákov
- 5
Ukáž, čo vieš
Workshop Voskovanie
Dňa 15.októbra sa uskutočnila Slávnostná certifikácia Zelených škôl. V tomto roku získalo Certifikát Zelenej školy ďalších 40 základných a materských škôl z celého Slovenska. Certifikácia sa z dôvodu pandémie konala v online prostredí. Žiačky deviateho ročníka našej školy si pripravili pre účastníkov certifikácie workshop ako si pripraviť voskový obrúsok. Žiačky odprezentovali dva postupy prípravy voskových obrúskov aj s praktickými ukážkami. Voskové obrúsky sú ekologická náhrada potravinovej fólie a plastových sáčkov . Majú unikátne konzervačné vlastnosti vďaka včeliemu vosku, ktorý chráni potraviny pred vyschnutím alebo pokazením. Voskové obrúsky predĺžia čerstvosť pečiva, syrov, zeleniny aj ovocia. Workshop sa stretol s pozitívnymi ohlasmi zúčastnených škôl, predstaviteľov Zelenej školy a zástupcov ministerstiev a sponzorov. Naša škola sa pokúsi získať Certifikát Zelenej školy v tomto školskom roku.
Medzinárodný deň školských knižníc 2021
- 24
,,Cesta rozprávkovým lesom s Dankou a Jankou“
Žiaci prvého stupňa základnej školy sa s veľkým nadšením zapojili do aktivít, ktoré sme realizovali 25.10.2021 v rámci 17. ročníka celoslovenského projektu ,,Najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice“ s témou ,,Radostná podpora zážitkového učenia školskou knižnicou“ . Cesta rozprávkovým lesom s Dankou a Jankou začala o 8.25h v školskej knižnici predstavením sa Danky a Janky, pokračovala divadielkom ,,Hrnček, var!“ pre žiakov 1. a 2. ročníka, potom nasledovala imatrikulácia prvákov za najmladším čitateľov školskej knižnice Dankou a Jankou. Prváci aj druháci prezentovali svoje knihy, ktoré počas dňa čítali. V triedach 3. a 4. ročníka v tom čase prebiehal čitateľský maratón, každý žiak prečítal jednu stranu určenej knihy, ktorú žiaci neskôr prezentovali ostatným spolužiakom v školskej knižnici. Žiaci si z prečítaných textov pripravili kvízové otázky, na ktoré ostatní hľadali správne odpovede, aby čítanie i vzdelávanie bolo zaujímavé a hravé. Školskú knižnicu navštívili aj predškoláci, tým sa divadielko Hrnček, var! veľmi páčilo. Postupne počas dňa v školskej knižnici prezentovali prečítané knihy tretiaci aj štvrtáci. Tretiaci učili starších spolužiakov, ako sa robí záznam o prečítanej knihe do čitateľského denníka. Žiaci I. stupňa boli na ,,Ceste rozprávkovým lesom s Dankou a Jankou“ pri realizovaní jednotlivých aktivít veľmi snaživí. Veríme, že nové knihy budú v našej knižnici len a len pribúdať a túžba po čítaní privedie do školskej knižnice viac a viac mladších i starších čitateľov, že žiaci budú knižnicu pravidelne navštevovať, aby sa knihy stali nástrojom, ktorý zapáli predstavivosť žiakov. Touto zábavnou i vzdelávacou aktivitou sme motivovali žiakov k čítaniu, k návšteve školskej knižnice, podporili sme čítanie s porozumením i rozvoj komunikačných zručností žiakov.
Mgr. Dana Volčková
Noc výskumníkov- Vedecký kuriér
Cieľom Vedeckého kuriéra je ukázať žiakom vedeckú prácu a nadchnúť ich pre vedu a výskum. Prostredníctvom tejto aktivity Európskej noci výskumníkov si žiaci môžu vyskúšať pokusy z fyziky, chémie, biológie a priblížiť si princípy strojového učenia cez vesmírnu tematiku. Vďaka experimentom a priamemu zážitkovému vzdelávaniu si žiaci môžu vyskúšať, aká môže byť práca výskumníkov zaujímavá. V tomto školskom roku si žiačky 7.a 8.ročníka mohli počas doučovania vyskúšať prácu biológa. Extrahovali si vlastnú DNA a kultivovali baktérie použitím živnej pôdy a Petriho misiek.
3
Súťaž o najkrajšie jablko
16. októbra si pripomíname Svetový deň zdravej výživy a 21. október je Deň jabĺk. Výživa je významný faktor životného štýlu, ktorý ovplyvňuje zdravie. Poskytuje nielen krytie základných potrieb energie a jednotlivých živín potrebných pre život, ale je spojená s emóciami, často aj s pocitom uspokojenia. Jablko povzbudzuje nervový systém, minerálmi a vitamínmi posilňuje organizmus a môžu si ho dopriať aj pacienti s cukrovkou. Na našej škole sme si tieto významné dni pripomenuli výstavkami ovocia a zeleniny v triedach a Súťažou o najkrajšie jablko. Žiaci priniesli rôzne odrody jabĺk z vlastných záhrad. Porota vybrala 5 jabĺk, ktoré postúpili do finále. Najkrajšie jablko vybrali žiaci hlasovaním pomocou listov. Po hlasovaní nasledovala ochutnávka súťažných jabĺk. Lekári i odborníci na zdravú výživu zdôrazňujú - jablko prospieva zdraviu. Odborníci dodávajú, že jablko má protizápalové, mikrobiologické a krvotvorné účinky. Nepochybne aj preto sa slovo jablko dostalo do ustálených spojení : "Denne jedno jablko pre zdravie", alebo v angličtine: "An apple a day keeps the doctor away".
2
Hra Kráľovstvo včiel
Vďaka programu Zelená škola a CEEV Živica na našu školu opäť zavítala hra Kráľovstvo včiel. Hra je zaujímavá svojou formou aj interaktívnym prevedením. Úlohou žiakov bolo nazbierať dostatok medu na zimu. Tím, ktorý nazbieral najviac medových kvapiek, bol najlepšie zásobený a najlepšie pripravený na zimu. Dobre sme sa zabavili a zároveň dozvedeli viac o tom, ako žijú včely od jari až do zimy, čo všetko sa v úli deje, čo počas roka včely stretáva a čo im pomáha, a čo im škodí. Pripomenuli sme si význam včiel v prírode, pretože včela medonosná je najpočetnejším a najdôležitejším opeľovačom kultúrnych aj divo rastúcich rastlín. Bez nej by v Európe behom krátkej doby vyhynulo pravdepodobne až 20 tisíc rastlinných druhov. Došlo by k poklesu biodiverzity a k narušeniu ekosystému aj potravového reťazca. Spomenuli sme aj včelie produkty: med, vosk, propolis, materská kašička a včelí jed, ktoré majú významné postavenie v liečiteľstve, farmácii a kozmetike.
4
Záložka do knihy spája školy 2021
,, Čím viac čítate, tým viac sa naučíte. Čím viac sa naučíte, tým viac miest objavíte. “
V rámci Medzinárodného mesiaca školských knižníc 2021 sme sa zapojili do 12. ročníka česko – slovenského projektu pre základné školy - Záložka do knihy spája školy. Našou partnerskou školou bola ZŠ s MŠ Centrum I 32 Dubnica nad Váhom, SR. Téma ,, Očarujúci svet knižných príbehov, rozprávok a básní“ našich žiakov 1. a 2. stupňa zaujala. Mladší aj starší žiaci našej školy sa s veľkou chuťou a elánom pustili do výroby záložiek. Vyrobili 80 záložiek rôznych tvarov a veľkostí s rozmanitými motívmi počas vyučovacích hodín v škole, ale aj doma. Pri výrobe záložiek sa v jednotlivých triedach I. a II. stupňa, v školskej knižnici i v ŠKD, čítali ukážky z rozprávkových kníh, bájí, povestí, dobrodružných i dievčenských románov. Pri práci na záložkách žiaci prejavili svoju tvorivosť. Žiaci radi prezentovali svoju obľúbenú knihu ostatným spolužiakom. Medzi našimi žiakmi je veľmi obľúbená kniha Denník odvážneho bojka, Grázlik Gabo, Víchor, Harry Potter, ale aj rozprávkové knihy P. Dobšinského. Hlavné postavy z týchto príbehov na chvíľu ožili na záložkách našich žiakov. Pri práci s textom si žiaci zopakovali informácie o autoroch a ich literárnej tvorbe, upevnili si učivo o literárnych druhoch a útvaroch. Projektom rozvíjame komunikačné zručnosti žiakov. Motivujeme žiakov k čítaniu kníh, k návšteve školskej knižnice. Žiaci sa prácou na záložkách aktívne zapájali do diania v škole. Projektom sme podporili medzipredmetové vzťahy a upevnila sa spolupráca škôl. Komunikácia s našou partnerskou školou prebehla v priateľskej forme. V našej škole žiaci radi čítajú, lebo vedia, že sa hocikedy ocitnú v inom novom čarovnom svete, kde víťazí dobro nad zlom.
Mgr. Dana Volčková
4. Deň – Projektové stretnutie ERASMUS+ MADS v Českej republike
Štvrtý deň 21.10.2021 sa niesol v pokračovaní aktivít krátkodobého školiaceho stretnutia pre zamestnancov C5 v partnerskej škole ZŠ a MŠ Bystřice. S prítomnými účastníkmi sme prešli platformu Mobility tool a priebežné správy projektu. Určili sme presne termíny online stretnutí nielen koordinátorov, ale aj žiakov a dohodli sa na platforme Microsoft teams. Slávnostne sa odovzdali certifikáty. Stretnutie sme ukončili návštevou Dolných Vítkovíc – národná kultúrna pamiatka nachádzajúca sa pri Ostrave. Oblasť Dolné Vítkovice je zapísaná v zozname Európskeho kultúrneho dedičstva. V rozsiahlom priemyselnom parku Vítkovických železiarní s unikátnymi prvkami industriálnej architektúry sa nachádza aj Vysoká pec č. 1, ktorej história siaha až do roku 1871. Súčasťou areálu je aj nová nadstavba vysokej pece navrhnutá architektom Josefom Pleskom, v ktorej sa nachádza kaviareň Bolt Tower.
13
3. Deň – Projektové stretnutie ERASMUS+ MADS V Českej republike
Krátkodobé školiace stretnutie pre zamestnancov C5 v partnerskej škole ZŠ a MŠ Bystřice pokračovalo plánovaním aktivít a projektami E-twinning, na ktorých pracujeme. Po obede sme spoznávali okolie partnerskej školy. Zašli sme k bodu, kde sa pretínajú hranice troch štátov – SK,PL a CZ. Navštívili sme múzeum goralskej kultúry Gotik a environmentálne stredisko URSUS.
8
2. Deň - Projektové stretnutie ERASMUS+ MADS v Českej republike
Prehliadkou múzea v Třinci, zámku vo Frídku-Mísku a návštevou výrobne tradičnej Marlenky sme dnes 19.10. 2021 pokračovali druhým dňom stretnutia C5 – Krátkodobé školiace podujatie pre zamestnancov v partnerskej škole ZŠ a MŠ Bystřice 848. Zoznamovali sme sa s kultúrnymi pamiatkami a historickými miestami Moravsko-sliezského kraja. Počas celého dňa sa ďalej diskutovalo o bohatých tradíciach našich susedov a partnerov v projekte MADS „Hudba, umenie, tanec a spev nás spája“.
11
Projektové stretnutie ERASMUS+ MADS v Českej republike
Na druhom projektovom stretnutí Erasmus+ MADS „Hudba, umenie, tanec a spev nás spája“ sme sa dnes s partnermi z Portugalska a Španielska stretli v Českej republike. Srdečné privítanie, kultúrny program, prehliadka školy a dediny v ktorej sa škola nachádza a návšteva Regionálneho múzea. Popoludnie sme mali spestrené workshopom – UMENIE. V keramickej dielni sme vytvárali misky z hliny, zdobili vianočné ozdoby. Večer pokračoval workshop s ďalšími aktivitami projektu SPEV a TANEC. Spoločne sme sa naučili regionálnu pesničku Za gorami, za lasami, naučili sa polku a zopakovali pesničku Odam še neodam a karičku.
11
MADS - Land art II.
- 1
Mesiac zdravých zubov
Mesiac október je Mesiacom zdravých zubov a 14. október je Svetovým dňom pre budúcnosť bez zubného kazu. Cieľom tohto osvetového projektu je podnietiť u verejnosti záujem o starostlivosť o svoje zuby a celkove o ústnu hygienu. Bez ohľadu na to, či je alebo nie je Mesiac zdravých zubov, mali by sme dodržiavať zásady správnej zubnej hygieny. Je to jedna z najdôležitejších vecí, ktorú môžeme pre svoje zuby a ďasná urobiť. Nielenže zdravé zuby vyzerajú dobre, ale tiež umožňujú správne rozprávať a bezproblémovo jesť. Zdravá ústna dutina je dôležitá pre celkový pocit pohody.
Slovenská komora zubných lekárov v spolupráci so študentami zubného lekárstva lekárskych fakúlt v Bratislave pripravila online edukatívnu akciu pre žiakov I. a II. stupňa ZŠ pod názvom „Nebojím sa zubného lekára“, ktorá sa uskutočnila dňa 11. októbra 2021. Žiaci získali množstvo zaujímavých informácií o zuboch, o vzniku a prevencii ochorení ústnej dutiny. Na úvod si vypočuli prezentáciu o zuboch a o ústnom zdraví na tému: „Ochorenia v ústnej dutine u žiakov v tínedžerskom veku“. Následne žiakov naučili ako sa majú správne starať o svoje ústne zdravie – spoločne si nacvičili správnu metódu čistenia zubov. Meraním pH nápojov ukázali , aký vplyv majú sladené a sýtené nápoje na zubnú sklovinu. Pre mladších žiakov bolo pripravené video o tom, ako prebieha návšteva a ošetrenie u zubného lekára. Na záver žiaci dali sľub, ako sa budú starať o svoje zuby a ústnu dutinu.
Festival environmentálnych výučbových programov ŠIŠKA
Festival environmentálnych výučbových programov ŠIŠKA sa koná každoročne na jeseň. Jeho poslaním je prinášať nové nápady, poznatky a informácie z oblasti environmentálnej výchovy. Poskytuje priestor pre aktívnu výmenu skúseností a otvára dvere všetkým priaznivcom environmentálnej výchovy. V tomto roku sa uskutočnil za prísnych protipandemických opatrení v dňoch 27.- 29. septembra v Krušetnici. Témou 23.ročníka festivalu boli Environmentálne záťaže. Festival otvorila prednáška Róberta Jelínka zo Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra zameraná na hlavnú tému festivalu Environmentálne záťaže. Počas nasledujúcich dvoch dní odzneli ďalšie príspevky, námety, prezentácie, ukážky aktivít využiteľných pre environmentálnu výchovu. Našu školu reprezentovali riaditeľka školy PaedDr. Jarmila Lehotayová a koordinátorka environmentálnej výchovy RNDr. Lívia Nistorová, ktoré účastníkom predstavili výsledné produkty projektu Erasmus EXON Bádatelia prírody, aktivity Zelenej školy a aktivity v oblasti ochrany životného, ktoré škola organizuje.