Dňa 23.apríla sme na našej škole oslávili Deň Zeme didaktickými aktivitami, do ktorých sa zapojili žiaci celej školy. Prostredníctvom rovesníckeho vzdelávania žiaci 8. a 9.ročníka priblížili svojim spolužiakom na prvom stupni planétu Zem a život na nej a taktiež význam osláv Dňa Zeme. Okrem toho sa venovali týmto témam:
- pre žiakov 1.ročníka spracovali Mirka a Daniel tému Odpad. Prezentácia o odpade, praktické ukážky ako triediť odpad, pracovný list a prechádzka v parku spojená s poznávaním jarných bylín poskytli prváčikom dostatok inšpirácie na tvorbu „ záverečného diela“ ,ktorým bola živá stonožka s obrázkami vecí, ktoré môžeme recyklovať.
- druháci sa venovali Vode. Nika, Kristián a Filip prednášali o vode a jej význame pre všetko živé, zdrojoch znečistenia a spôsoboch šetrenia pitnou vodou. Spolu so žiakmi skúmali vlastností vody, súťažili, vypracovávali pracovné listy a maľovali obláčiky. Všetky tieto aktivity viedli deti k záveru, že takto by sa chceli učiť každý deň.
- pre tretiakov si Táňa a Kiko pripravili poznávanie vodného ekosystému. Skupinová práca
s encyklopédiami, prednáška , pracovné listy a na záver maľovanie rybích šupín.
- Erika a Maroš sa spolu so štvrtákmi pozreli na druhy vodných ekosystémov a organizmy v nich žijúce. Spoločné zopakovanie poznatkov prírodovedy a environmentálnej výchovy, práca s encyklopédiami a poznávanie organizmov bolo vyvrcholením dňa, ktorý sa začal maľovaním kvapiek vody a robením odtlačkov kôry stromov.
Praktické aktivity žiakov 2.-4.ročníka sa spojili do jedného celku, ktorým je nádherný obraz vodného sveta. Prvácka stonožka je ozdobou steny pri schodoch v budove 1.stupňa.
Okrem aktivít v dopoludňajších hodinách pokračovali naši mladší žiaci aktivitami ku Dňu Zeme aj v školskom klube, kde zobrali vrecia a vyzbierali odpadky v parku pri škole. Deň ukončili vodníckou diskotékou.
Žiaci druhého stupňa začali plniť aktivity Dňa Zeme po veľkej prestávke.
Úlohou žiakov 5.ročníka bolo pripomenúť si význam lesov, organizmy žijúce v lese . V parku pri škole si nazbierali prírodniny, z ktorých potom v skupinách vytvorili nádherné obrazy.
Žiaci 6.ročníka si oprášili svoje poznatky o lesných organizmoch a potom nechali voľnú ruku vlastnej fantázii. Podarilo sa im vytvoriť kolekcie šperkov a ozdôb z prírodných a odpadových materiálov, ktoré na záver prezentovali na malej módnej prehliadke.
Siedmy ročník sa „pokúsil „ vyliečiť ľudí pomocou liekov z prírodnej lekárne. Spoznávanie liečivých rastlín a ich účinkov mnohých z nich zaujal. Ozdobovanie starých kvetináčov servítkovou technikou pripomenulo význam opätovného využívania vecí a znižovanie množstva odpadkov.
Žiaci ôsmeho ročníka identifikovali stopy lesných zvierat, spoznávali chránené a ohrozené druhy živočíchov žijúcich v okolí. Okrem toho vyrábali ozdoby do kútikov živej prírody z druhotných surovín.
Okrem týchto aktivít výtvarne nadaní žiaci siedmeho a deviateho ročníka pod vedením deviataka Martina maľovali na stenu podmorský svet a technikou kašírovania vyrobili model planéty Zem.
V ďalších dňoch boli práce všetkých žiakov zosumarizované a dokončená výzdoba budovy 1.stupňa.
Počas celého dňa bolo k dispozícii pre žiakov a návštevníkov školy občerstvenie vo forme ochutnávky rôznych druhov vôd, bylinkových čajov v Infostánku na školskom dvore. Deviataci Dávid, Samuel a Adrián mali pre všetkých tiež zopár dobrých rád ako dodržiavať správny pitný režim.
Vyhodnotenie všetkých aktivít Dňa Zeme a výtvarnej súťaže Maska pre planétu Zem prebehlo 2.5. počas veľkej prestávky, kde boli najlepší výtvarníci ocenení diplomami a vecnými cenami vďaka podpore projektu Konta Orange Živá voda.
RNDr. Lívia Nistorová