V rámci realizácie projektu „ Po stopách hrdinov “ sa 9.5.2018 žiaci 5. – 7. ročníka zúčastnili exkurzie do Medzilaboriec a na Duklu.
V Medzilaborciach sme navštívili Múzeum moderného umenia Andyho Warhola , ktoré bolo založené v roku 1991. Je venované osobnosti kráľa pop – artu. Expozícia pozostáva z asi 200 umeleckých diel. Žiaci si so záujmom pozreli stálu expozíciu diel A. Warhola a stálu expozíciu o pôvode a živote A. Warhola, ktorého rodičia pochádzali z dedinky Miková na severovýchode Slovenska. Expozíciou nás sprevádzala sprievodkyňa, ktorá nám porozprávala veľa zaujímavostí zo života tohto svetoznámeho umelca.
Z Medzilaboriec sme pokračovali na Duklu – pamätník bol v roku 1961 vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Súčasťou pamätníka je pamätný cintorín, kde je pochovaných 565 príslušníkov 1. československého armádneho zboru, ktorí zahynuli počas Karpatsko – duklianskej operácie v roku 1944. Tichým plameňom sviečok sme si uctili ich pamiatku.
Z pamätného cintorína sme úzkym chodníkom prešli k vyhliadkovej veži. Z rozprávania sprievodcu sme sa dozvedeli, že veža bola postavená v roku 1974 na mieste dočasnej pozorovateľne generála L. Svobodu. Veža je vysoká 49 m. V prízemnej časti veže sú vystavené zbrane z čias 2. sv. vojny a jedno lietadlo. Výťahom sme sa z prízemia premiestnili na najvyššie poschodie, odkiaľ sme ako na dlani videli poľské pohraničné dedinky. Zaujal nás aj „Plán úderu Červenej armády cez Karpaty na pomoc SNP“ a situačná mapa bojov v priestoroch Duklianskeho priesmyku od 30. 9. do 5.11. 1944.
Náš sprievodca rozprával so zanietením o mnohých hrdinoch, ktorých poznal z rozprávania priamych účastníkov bojov. Najzaujímavejšie bolo rozprávanie o Ivanovi Roškinovi, ktorého jedna ruka bola pochovaná na Dukle, vojenský plášť s dokladmi v Rusku. I.Roškin sa dožil vysokého veku a zomrel pred pár rokmi.
Vojnu poznáme len sprostredkovane cez literatúru, filmy, históriu. Nedovoľme, aby sa niečo podobné zopakovalo aj v súčasnosti.
Z Dukly sme odchádzali „Údolím smrti “ a zastavili sme sa na niekoľkých vojenských cintorínoch.
Našou poslednou zastávkou bol drevený Gréckokatolícky chrám sv. Michala archanjela v Ladomírovej.