Do galérie Rozlučka so šk.r.2016/2017 boli pridané fotografie.
Rozlučka so šk.r.2016/2017
Rozlúčka 4.roč.
Do galérie Rozlúčka 4.roč. boli pridané fotografie.
Školský výlet -Gazdovský dvor
Do galérie Školský výlet -Gazdovský dvor boli pridané fotografie.
Školský výlet- Morské oko
Do galérie Školský výlet- Morské oko boli pridané fotografie.
Učebné pomôcky na nový školský rok 2017/2018
Milí rodičia a žiaci
učebné pomôcky pre 1.-4.roč , ktoré je potrebné si zakúpiť na nový školský rok 2017/2018 sú zverejnené na tomto linku:
Súťaž- Tatranskí rytieri
Kto sú Tatranskí rytieri? Sú to žiaci,ktorí svoj život zasvätia poslaniu uchrániť krásu našej prírody pre ďalšie generácie. Hľadala sa trieda, ktorým na prírode záleží tak, že dokazujú to nielen slovom ale aj skutkami – ako praví rytieri.Do 30.11.2016 sa mohli zaregistrovať triedy,ktorí sa museli zapojiť do týchto aktivít:
1. Vytvorenie projektu pod heslom „Príroda nám, my prírode“. Súťažiaci si mohli vybrať jedno z troch prevedení projektu: - umelecký výtvor 2D alebo 3D - audiovizuálne dielo – animovaný, hraný alebo dokumentárny film, animácia s minimálnou dĺžkou 3 minúty - realizovateľný projekt – popisný projekt, štúdia, s cieľom zlepšiť životné prostredie Diela/projekty je potrebné označiť zo zadnej strany názvom školy a triedy.
2. Účasť na Eko hliadke, kde žiaci a študenti priamo pomohli prírode a životnému prostrediu tak, že vytvorili aktivity na zlepšenie životného prostredia (napr. vyčistenie blízkeho potoka od odpadkov, spriechodnenie lesnej cestičky a pod.). Súčasťou Eko hliadky bola aj dokumentácia celého priebehu.
My sme sa zapojili do kategórie realizovateľný projekt,v ktorom sme vyhrali 3.miesto. Našou výhrou bol kompletný 1 dňový školský výlet s ubytovaním, stravou a lístkami na vlek/lanovku.
Malá finančná akadémia s Kozmixom
V mesiaci marec 2017 sa trieda 3.A zapojila do projektu Malá finančná akadémia s Kozmixom, ktorý bol ukážkou inovatívneho vyučovania finančnej gramotnosti. Projekt prebiehal počas vyučovania od 13. marca do 8. apríla.
Vnášanie herných prvkov do vzdelávacích situácií patrí k inovatívnym vzdelávacím aktivitám. Preto aj vyučovanie finančnej gramotnosti prebehlo formou hry pod názvom Naše mesto. V nej si žiaci vymenili známkovanie za svoju vlastnú triednu menu – Kozmixy. Za rôzne aktivity získavali peniaze, ktoré investovali do rozvoja svojej mestskej štvrte (nákup makiet budov). Počas hry mal každý žiak svoju úlohu. Každá mestská štvrť mala svojho bankára, novinára a architektov. Okrem tímovej práce takto žiaci rozvíjali aj svoju kreativitu a fantáziu. Spoločne sa nám podarilo vytvoriť krásne mesto so štyrmi mestskými časťami a ZOO centrom. Našu prácu sme prezentovali aj mladším spolužiakom a rodičom.
Naša snaha bola ocenená. S troškou šťastia sa nám podarilo vyhrať a získať tak zaujímavé ceny. Najväčšou výhrou však bolo preniknutie do sveta peňazí. Veríme, že projekt Malá finančná akadémia prispel k zlepšeniu finančnej gramotnosti žiakov.
Mgr. Mariana Ivanová
Projekt k nahliadnutiu po kliknutí na link
Stretnutie po 50. rokoch
V regionálnej izbe ZŠ s MŠ, Rakovec nad Ondavou 2 sa stretli absolventi školy, bývalí deviataci, ktorí základnú školu ukončili v školskom roku 1967/1968. Aj táto aktivita súvisela s realizáciou projektu ,, Po stopách Rákócziho“. Piatok 9. 6. 2017 bol pre mnohých veľmi nezvyčajný, lebo viacerí sa opäť stretli po mnohých rokoch. Stretnutie bývalých deviatakov so svojimi pedagógmi bolo veľmi srdečné, plné milých slov, úsmevov a vrúcnych objatí. Pozvanie prijali triedni učitelia 9.A a 9.B p. M. Dvulitová, p. J. Dvulit, bývalí riaditelia p. M. Micanko, p. Š. Bumbera, p. J. Lešo, učiteľky p. I. Bumberová, p. O. Sopiaková. Spomínanie učiteľov aj žiakov bolo plné otázok a odpovedí, smiechu a dobrej nálady. S úctou si spomenuli aj na tých spolužiakov, ktorí už nie sú medzi nimi.
P. Bumbera spomínal aj na to, že vďaka vedúcemu odboru školstva p. Volčkovi sa podarilo školu postaviť v Rakovci nad Ondavou, lebo mala byť pôvodne postavená v Nižnom Hrušove. Spomínal aj na rodičov žiakov, ktorí s veľkou ochotou pomáhali vykladať stavebný materiál na stavbu školy z vagónov. Nezabudol ani pripomenúť športové úspechy žiakov školy, kvety J. Golonkovi, hokejovej star, odovzdávali žiačky 9.r. A. Eliášová a Fedorišinová.
P. Dvulit spomínal na to, že škola je v krásnom prostredí, grófskom parku, ktorý aj dnes tvorí veľa vzácnych drevín.
P. Bumberová si zaspomínala aj na divadelné predstavenie ,,Traja mušketieri“ ,ktoré žiaci nacvičovali s veľkým záujmom.
P. Micanko spomínal na žiakov, ktorí boli vždy ochotní, veľmi slušní a disciplinovaní.
Viacerí bývalí pedagógovia skonštatovali, že dnešná mládež je pohodlná, vedia o čom rozprávajú, veď majú vnúčatá, deti radšej sedia za počítačmi ako spoznávajú krásy Zemplína, vidia, že dnešným deťom chýba pohyb.
Riaditeľka školy, PaedDr. J. Lehotayová, pochválila žiakov školy, ktorí pod vedením pedagógov aj dnes dosahujú popredné umiestnenia v celoslovenských kolách napr.: J. Cinová biologická olympiáda – 2. miesto, recitačná súťaž v anglickom jazyku Jazykový kvet – 4. miesto.
Sme základnou školou, ktorá si cení predchádzajúce úspechy pedagógov i žiakov, aj my dnes rozvíjame talent a nadanie žiakov vo vedomostných, jazykových a športových súťažiach, realizujeme projekty, prezentujeme svoju činnosť širokej rodičovskej verejnosti, dopĺňame kabinetné zbierky, budujeme odborné učebne, vychovávame, vzdelávame, pripravujeme žiakov pre život, aby sa žiaci našej školy vedeli uplatniť v ďalšom živote.
Nech i naďalej zostaneme základnou školou, ktorej závidia jej prekrásne prostredie, výborných učiteľov, šikovných žiakov, popredné umiestnenia v celoslovenských kolách.
Mgr. Volčková
Stretnutie absolventov Sppoločne
Do galérie Stretnutie absolventov Sppoločne boli pridané fotografie.
OFDM školského úradu Trhovište
Do galérie OFDM školského úradu Trhovište boli pridané fotografie.
ŠTÁTNY PEDAGOGICKÝ ÚSTAV- príspevok o našej škole
V našej škole sa nedávno zrealizoval Metodický deň pre učiteľov zo susedných škôl v prierezových témach Environmentálna výchova a Regionálna výchova v spolupráci so Štátnym pedagogickým ústavom, ktorý dňa 2.6. pridali krásny príspevok o tejto akcii ,ktorý si môžete pozrieť na ich oficiálnej stránke kliknutím na tento link:
http://www.statpedu.sk/aktuality/skolenia-pre-ucitelov-pokracuju-0
Čitateľský maratón
Do galérie Čitateľský maratón boli pridané fotografie.
,,Čítajme si 2017“
31. 5. 2017 sme sa zapojili do najpočetnejšieho detského čitateľského maratónu, ktorý sa realizoval na území Slovenska a vyhlásila ho Linka detskej istoty. Uskutočnil sa v školskej knižnici. Trval od 9.00 do 15.00. Cieľom maratónu bolo zapojiť čo najviac žiakov do čítania, ktoré rozvíja fantáziu, obohacuje slovnú zásobu, motivuje k čítaniu a k návšteve školskej knižnice. Maratón odštartovali žiaci 1. A. Postupne každý žiak 2. – 9. roč. prečítal jednu stranu z určenej knihy. Žiaci 1. – 5. roč. čítali knihu Tri mačiatka tety Mily od M. Lazarovej, žiaci 5.- 9. roč. čítali knihu Soňa, čo sa deje? od L. Riečanskej. Každý žiak sa zapísal do prezenčnej listiny a na Diplom ,,Čítajme si...2017“. Čitateľský maratón navštívili aj žiaci z MŠ v Rakovci nad Ondavou, ktorí nám zarecitovali krásne básne a klienti z Domova sociálnych služieb Rakovec nad Ondavou, ktorí sa nesúťažne zapojili do čítania i recitácie. Bolo to príjemné spestrenie čitateľského maratónu. Mnohí žiaci sa veľmi snažili a čítali danú stranu najlepšie, ako vedeli. Svedkom rekordu bola PaedDr. J. Lehotayová, riaditeľka ZŠ. Žiakom sa čitateľský maratón páčil. Mnohí odchádzali zo školskej knižnice viac alebo menej spokojní so svojím čítaním. Do maratónu sa v tomto školskom roku 2016/2017 zapojilo 144 žiakov našej základnej školy. V minulom školskom roku 2015/2016 sa do maratónu 2.6.2016 zapojilo 130 žiakov.
Teší ma, že naši žiaci sú súčasťou celoslovenského rekordu v čítaní.
Verím, že v novom školskom roku sa do čitateľského maratónu zapojí ešte viac žiakov, že každá prečítaná kniha bude pre čitateľov novým, čarovným svetom, v ktorom víťazí dobro a spravodlivosť.
Mgr. Volčková
Exkurzia Borša - Sppoločne
Do galérie Exkurzia Borša - Sppoločne boli pridané fotografie.
Metodický deň - Sppolocne
Do galérie Metodický deň - Sppolocne boli pridané fotografie.
Zborov - exkurzia Darca T-mobile
Do galérie Zborov - exkurzia Darca T-mobile boli pridané fotografie.
Borša -kaštieľ
Naša škola organizuje každoročne mnoho výletov a exkurzií rôzneho charakteru. Žiaci radi navštevujú nové a nepoznané miesta. Pravidelne navštevujeme kultúrne pamiatky nášho krásneho regiónu a približujeme sa tak aj k histórii našej krajiny. Jedna z exkurzií sa uskutočnila 16.mája 2017.
Žiaci 7.-9.ročníka sa v rámci projektu Nadácie SPPoločne „ Po stopách Rákocziho „ vybrali spoznávať Medzibodrožie. Prvou zastávkou bol renesančný kaštieľ v Borši. Ojedinelý komplex renesančného šľachtického sídla, ktorý sa nachádza v Borši postavili na mieste stredovekého vodného hradu. Kaštieľ, z polovice 16. storočia, podstatne upravený v rokoch 1939 – 1943 je najvýznamnejšou pamiatkou obce. Do histórie sa zapísal najmä tým, že sa tu 27. marca 1676 narodil František Rákoczi II. – vodca posledného protihabsburského stavovského povstania. Hrad bol v držbe viacerých rodov (Perínovci, Polónyovci, Lórantffyovci, Rákocziovci). V areáli sa nachádza jeho bronzová busta. V kaštieli dnes pôsobí etnografická expozícia s pamätnými izbami Rákocziho.
Druhou zastávkou našej exkurzie bola rieka Bodrog- rieka bez vlastného prameňa. Hoci nevyniká na území Slovenska dĺžkou, patrí medzi najvýznamnejšie slovenské rieky. Vyskytuje sa tu korytnačka močiarna (Emys orbicularis), hniezdia tu kolónie čajky smejivej a sú tu zachované zvyšky pôvodnej flóry, typickej pre zamokrené územie.
Naša cesta pokračovala do obce Veľký Kamenec. Približne v strede obce sa prudko dohora týči zvláštny izolovaný vŕšok, ktorý z južnej strany lemuje súvislé skalné bralo. Na ňom sa zachovali ruiny hradu Kamenec, po maďarsky nazývaného Kövesd a nárečovo-slovensky Kevešd. O pôvode Kamenca sa odhaduje, že bol postavený z kráľovskej iniciatívy ako obvyklý strážny hrad niekedy v druhej polovici 13. storočia.
Z obce Veľký Kamenec sme sa presunuli do obce Malá Tŕňa. Malá Tŕňa patrí medzi zemplínske obce, ktoré majú dávnu tradíciu výroby tokajského vína. Vyhliadková veža Tokaj v unikátnom tvare dreveného suda pri Malej Tŕni vznikla ako súčasť projektu "Tokaj je len jeden". Jej vyhliadková plošina poskytuje krásne pohľady na tokajský región predstavujúci jednu z najmenších, avšak najvýznamnejších vinárskych oblastí Slovenska. Žiakom bol k dispozícii aj ďalekohľad a informačné tabuľky s popismi panorámy, vďaka ktorým presne vedeli, čo na obzore pozorujú.
Poslednou zastávkou poznávacej exkurzie boli tufové pivnice. Tufové pivnice pôvodne hĺbili obyvatelia Tokaja ako obranu pred tatárskymi nájazdníkmi. V týchto priestoroch si žiaci vypočuli prednášku o histórii vinárskej oblasti Tokaj.
Sme radi, že aj táto exkurzia žiakov zaujala a priniesla im rozšírenie znalostí o regióne Zemplína.
Exkurzia Zborov
Dňa 18. mája 2017 sa žiaci štvrtého až šiesteho ročníka zúčastnili vďaka projektu Nadácie Darca „ V ríši vládcu Skalolama“ prírodovedno- vlastivednej exkurzie . Cieľom exkurzie bol výstup na hrad Zborov. Na hrade nás privítal kastelán hradu Ing. Vladimír Kaminský a starosta obce Zborov pán Ján Lukáč. Predstavili žiakom históriu hradu a postup prác pri obnove hradu. Zborovský hrad tiež Makovica je zrúcanina hradu blízko obce Zborov v okrese Bardejov. Najstaršie zmienky o hrade pochádzajú zo začiatku 14. storočia. V období stavovských povstaní ho napadlo cisárske vojsko a v roku 1684 ho zbúralo. Neskôr ho poškodili boje medzi Rusmi a Rakúšanmi počas 1. svetovej vojny.
Po prehliadke hradu a hradného vrchu žiaci navštívili Bardejovské kúpele, miesto, ktoré navštívila rakúska cisárovná a uhorská kráľovná Alžbeta, prezývaná Sissi.
Ďalšou zastávkou bol najstarší skanzen na Slovensku- Múzeum Ľudovej architektúry v Bardejove. Na začiatku prehliadky skanzenu pani riaditeľka vysvetlila žiakom históriu, spôsob výstavby skanzenu aj pôvod tohto cudzieho slova. Potom sme spolu so žiakmi individuálne prechádzali všetky stavby a expozície. Žiakov najviac zaujal drevený kostolík zo Zborova s nádhernou výzdobou a ikonami.
Treťou zastávkou bolo historické centrum Bardejova, ktoré je zapísané v medzinárodnom dedičstve UNESCO. Pozreli sme si Baziliku sv. Egídia, budovu historickej radnice, kde sa nachádza Šarišské múzeum aj samotné námestie. Žiaci si zhotovili množstvo fotografií, ochutnali kúpeľné oblátky aj liečivú vodu z prameňa.