

Dňa 21. novembra 2018 (streda) sa uskutoční riadny termín Testovania 5 - 2018. Na stránke Núcemu sú zverejnené ďalšie informácie o Testovaní 5 - 2018 v dokumente Základné informácie T5-2018.
Pomôžme spoločne psíkom v útulku v Michalovciach
Aktualizovali sme modul Školská knižnica
Z piatku 26. októbra na sobotu 27. októbra mali žiaci 6., 7. a 8. ročníka možnosť osláviť Halloweensku noc v knižnici. Táto noc sa niesla v duchu knihy Harry Potter a tajomná komnata. Začali sme osemsmerovkami a labyrintom pre sovu Hedvigu, ktorá šťastne priniesla list Harrymu na Rokfort. Prečítali sme si úryvok z knihy, v ktorom duch Takmerbezhlavého Nicka oslavoval svoje úmrtiny, ktorý sa však nikdy nedostal do filmovej podoby. Keďže Halloween by nemal svoje čaro bez srašidelných hláv Jacka-o- Lanterna, tak sme si samozrejme aj my vyrezali tekvice, ktoré nám priniesla pani učiteľka Hrešková a žiaci. Spánok nás v noci trocha obchádzal, ale stihli sme si trošku aj oddýchnuť a pripraviť sa na prázdniny. Ďakujeme aj pani učiteľke Radykovej, ktorá sa postarala o naše hladné brušká.
Aktualizovali sme modul MATERSKÁ ŠKOLA
Dňa 29. októbra majú žiaci riaditeľské voľno, 30. októbra (utorok) je mimoriadny štátny sviatok pri príležitosti 100. výročia prijatia Deklarácie slovenského národa. V stredu 31. októbra začínajú jesenné prázdniny, ktoré potrvajú do 2. novembra (piatok). Nástup do školy je v pondelok 5. novembra.
PaedDr.Jarmila Lehotayová
riaditeľka školy
,, Čokoľvek, čo čítame s veľkým záujmom, nám ukazuje, ako by sme mali čítať vždy. “
(Ernest Dimnet)
V rámci Medzinárodného mesiaca školských knižníc 2018 sme sa zapojili do 9. ročníka česko – slovenského projektu pre základné školy - Záložka do knihy spája školy.
Našou partnerskou školou bola ZŠ s MŠ, Riazanská 75, Bratislava, Slovenská republika. Téma ,, Rozprávky, bájky, povesti a príbehy nepoznajú hranice“ žiakov zaujala, lebo rozprávky, povesti, bájky a rôzne príbehy či už o prírode, o zvieratách, o láske, historické alebo detektívne príbehy čítajú žiaci veľmi radi. Možno je to tým, že v rozprávkach víťazí dobro nad zlom, každý z nás predsa túži byť šťastný a spokojný. V bájkach hľadáme poučenie, ako byť lepší, ako meniť svoje zlé vlastnosti na tie dobré. V príbehoch sa stotožňujeme s hlavným hrdinom alebo hrdinkou a sa snažíme sa ukázať, že máme dobré srdce. Knihy nás inšpirujú, ako byť lepší. Naši žiaci mladší aj starší vyrábali záložky rôznych tvarov a veľkosti s rozmanitými motívmi počas vyučovacích hodín, v ŠKD, ale aj doma. Pri výrobe záložiek sa v jednotlivých triedach, školskej knižnici, ŠKD, čítali zaujímavé príbehy, príhody plné nevšedných osudov hlavných postáv. Pri výtvarnom stvárnení žiaci prejavili svoju veľkú fantáziu. Žiaci radi prezentovali svoje obľúbené knihy, hlavné postavy svojim spolužiakom, aby ich motivovali k čítaniu. Pri prezentácii príbehov, hlavných postáv si žiaci oprášili svoje vedomosti aj o literárnych autoroch a ich tvorbe. Aj týmto projektom rozvíjame komunikačné zručnosti našich žiakov. Motivujeme žiakov k čítaniu kníh, k návšteve školskej knižnice. Žiaci sa prácou na záložkách aktívne zapájajú do diania v škole. Neprijímali informácie pasívne, ale aktívne vyjadrili svoj názor. Projektom sme podporili aj medzipredmetové vzťahy a upevnila sa spolupráca škôl. Komunikácia s našou partnerskou školou prebehla v priateľskej forme.
Verím, že záujem o knihy a chuť čítať zostane našim žiakom počas celého školského roka.
Mgr. Dana Volčková
Žiaci našej základnej školy sa s veľkou chuťou zapojili do aktivity, ktorú sme realizovali 22.10.2018 v rámci 14. ročníka celoslovenského projektu ,,Najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice“.
Téma ,, Skutočné knižnice – skutočné vzdelávanie: 100 rokov od vzniku Česko-Slovenska“ bola pre žiakov zaujímavá. Mladší žiaci spracovali tému ,, Čo čítali naši rodičia“ ako maľované čítanie. Starší žiaci od 5. po 9. ročník spoločne vytvárali nástennú tabuľu z osmičkových rokov. Každý ročník spracoval významný rok našej histórie 20. – 21. storočia rok 1918, 1938, 1948, 1968, 2018. Aktivita začala výberom a spracovaním dôležitých historických faktov typických pre daný rok. Žiaci si informácie vyhľadali v knižnici, na internete alebo z odborných časopisov, tie prezentovali v triede ostatným spolužiakom, zároveň sa aj hravou formou vzdelávali. Každá trieda II. stupňa si pozrela dokumentárny film o vzniku prvej Česko – slovenskej republiky. Spoločne žiaci vytvorili nezvyčajnú učebnú pomôcku, nástennú tabuľu s rozmermi 2,5 x 1,2 m, ktorá sa bude používať na hodinách dejepisu a občianskej náuky. Bude zavesená na chodbe v budove II. stupňa, aby sa mohla používať počas celého školského roka ako zdroj informácií. Hľadanie informácií z rôznych zdrojov /encyklopédie, odborné časopisy, internet/ nerobilo žiakom žiadne problémy. Spoločné čítanie o vzniku ČSR v školskej knižnici pokračovalo v popoludňajších hodinách za prítomnosti žiakov, učiteľov, hostí, klientov z Domova sociálnych služieb z Rakovca nad Ondavou, ktorí našu knižnicu navštívili. Čítali hostia, klienti, žiaci. Všetci prítomní si oprášili vedomosti o historických udalostiach, ktoré viedli ku vzniku prvej ČSR, tí starší si zase zaspomínali aj na iné historické udalosti, ktoré viedli ku vzniku Slovenskej republiky. Veď za sto rokov sa v našej histórii udialo veľa.
Táto aktivita motivovala žiakov k návšteve školskej knižnice, podporila čítanie s porozumením, medzipredmetové vzťahy. Žiaci sa aktívne a tvorivo zapojili do diania v škole, boli veľmi snaživí. Výsledok spoločnej práce, nástenná tabuľa - ,,Cesta dejinami v osmičkových rokoch “ všetkých milo prekvapila.
Mgr. Dana Volčková
Vďaka projektu ,, Ja, ty, my – čítame “, ktorý z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, sme mohli doplniť knižničný fond do našej školskej knižnice o nové knižné tituly. Do školskej knižnice pri ZŠ s MŠ, Rakovec nad Ondavou 2 sme v septembri 2018 kúpili beletriu pre dievčatá, chlapcov i verejnosť v celkovej hodnote 1150 eur. 1000 eur Fond na podporu umenia, 100 eur obec Rakovec nad Ondavou a 50eur základná škola. Projekt realizujeme od septembra 2018 do marca 2019.
Už teraz môžeme povedať, že nové knižné tituly pritiahli do školskej knižnice starších i mladších žiakov od 1. po 9. ročník , študentov i verejnosť – čitateľov viacerých generácií, ktorí radi spoznávajú nových hlavných hrdinov. Žiaci v čitateľských kluboch počas vyučovania i po vyučovaní nielen čítajú, ale aj diskutujú o prečítaných knihách, spoznávajú hlavných hrdinov, ktorých doteraz nepoznali, vymieňajú si svoje názory a postrehy, upevňujú si poznatky o literárnych útvaroch, o literárnych smeroch, autoroch a ich tvorbe. Naši mladší čitatelia prečítané príbehy prezentujú svojim spolužiakom aj výtvarne spracované, vytvárajú zaujímavé kresby.
Cieľom projektu ,,Ja, ty, my- čítame“ je zvýšiť návštevnosť školskej knižnice žiakmi i verejnosťou. Tento cieľ sa nám darí napĺňať.
Verím, že naša knižnica bude počas celého školského roka aktívnym a živým miestom, centrom poznávania, z ktorého sa ozýva detský džavot, miestom, v ktorom sa čitatelia veľmi dobré cítia, kde trávia svoj voľný čas, kde sa radi vracajú, aby sa veľa nového dozvedeli.
Mgr. Dana Volčková
Počas októbra 2018 sme v školskej knižnici ZŠ s MŠ, Rakovec nad Ondavou 2 realizovali tvorivé dielne, ktoré boli zamerané na čítanie, prácu s literárnym textom, na rozvoj čitateľskej gramotnosti aj na výrobu záložiek. Tvorivých dielní sa zúčastňovali žiaci od 1. po 9. ročník našej základnej školy pod vedením učiteliek slovenského jazyka a literatúry, vedúcej školskej knižnice, zástupkyne riaditeľky školy pre základnú školu, vychovávateliek v školskom klube detí.
Hravou formou mladší aj starší žiaci spoznávali hlavné postavy a ich životné osudy, rôzne literárne útvary – báseň, rozprávka, povesť, bájka, báj, poviedka, novela, román, spoznávali rôzne literárne smery – romantizmus, lyrizovaná próza, medzivojnová literatúra, literatúra 20. storočia, súčasná literárna tvorba aj predstaviteľov týchto literárnych smerov. Starší žiaci opísali alebo charakterizovali hlavné postavy, hľadali možnosti, ako vyriešiť problémové situácie, v ktorých sa ich obľúbení hrdinovia ocitli. Žiaci prezentovali svoje obľúbené knihy spolužiakom, motivovali spolužiakov k čítaniu, vyrábali záložky. Je to veľmi dobré, žiaci trávili voľný čas v knižnici po vyučovaní nenútene, ale aktívne a tvorivo pri práci s literárnym textom. Tvorivé dielne sú medzi žiakmi obľúbené, lebo rozvíjajú medzipredmetové vzťahy, dávajú priestor na sebarealizáciu žiakov.
Tvorivé dielne sú jednou z aktivít projektu ,, Čarovná komnata“, z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ktorý je zameraný na realizáciu vzdelávacích aktivít pre odborných pracovníkov, realizáciu prezentačných aktivít, zvýšenie návštevnosti školskej knižnice.
Vďaka tvorivým dielňam naša školská knižnica ožila detským čitateľom, stala sa dôležitým centrom vzdelávania, miestom relaxu. Pomocou tvorivých dielní sa nám podarilo zvýšiť návštevnosť školskej knižnice.
Verím, že aj v novembri 2018 na tvorivých dielňach zažijeme v školskej knižnici spolu so žiakmi veľa zaujímavých a neobyčajných príhod, lebo čítanie a spoznávanie nových hlavných hrdinov pokračuje.
Mgr. Dana Volčková
Naša škola sa v spolupráci s obcou Rakovec nad Ondavou zapojila do Európskeho týždňa mobility. V rámci tohto týždňa sa nám podarilo uskutočniť niekoľko zaujímavých aktivít. Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky a Slovenská agentúra životného prostredia vyhlásili súťaž o najlepšie a najzaujímavejšie podujatie, ktoré sa uskutočnili v rámci Európskeho týždňa mobility. My sme sa zapojili do kategórie Efektívne trvalé opatrenie. Komisia hodnotila aktivity na základe efektívnosti, finančnej náročnosti, udržateľnosti a dopadu na životné prostredie. Aktivita Dopravná značka zvíťazila v rámci Slovenskej republiky. 24. 10.2018 obci a škole bola udelená v rámci 10.ročníka národnej konferencie Cyklistická doprava cena, ktorú prevzala riaditeľka školy PaeDdr.Jarmila Lehotayová.
Powered by aSc EduPage