O projekte 2017/ 2018 O projekte 2016/2017 Aktivity

O projekte 2017/ 2018

Na stiahnutie:

Na-potulkach-po-Rakovci_quest.pdf

Projekt „Tajný život mesta 2“ sa realizuje od septembra 2017 paralelne na Slovensku aj v Českej republike a umožní spolu stovke škôl v oboch krajinách objavovať rozmanitosť rastlinnej ríše, prírodného bohatstva  a prebudiť záujem detí o okolie svojho mesta či obce.

Ide o medzinárodný projekt, ktorý na Slovensku zabezpečuje Živica.

Úlohou škôl zapojených do projektu je formou bádateľsky orientovaných aktivít objaviť zaujímavé lokality a rastlinné druhy vo svojom okolí. Nájdené rastlinné druhy odfotiť a tým vytvoriť portfólio pre mobilnú aplikáciu Pl@ntNet (ktorá sa kamaráti s operačným systémom Android a iOS).

Novinkou v tomto školskom roku je tvorba questov- hľadačiek. Veríme, že sa školskému tímu podarí  pripraviť zaujímavý quest, ktorý Vám budeme môcť v mesiaci máj predstaviť.

Nad projektom Tajný život mesta prijal záštitu minister životného prostredia László Sólymos a ocenil význam vzdelávania v oblasti biodiverzity a jej ochrany.

Dňa 17.6.2018 sa v rámci podujatia Deň otcov a rodiny uskutočnil aj slávnostný krst questu Na potulkách po Rakovci. Quest / hľadačku / vytvorili v rámci projektu Tajný život mesta žiaci 7.ročníka. Čo je  vlastne Questing?

Mnohí z vás ako deti hrávali hry, ktorých cieľom bolo pomocou vyznačených šípok, alebo uvedených indícií dopátrať sa pokladu v cieli. Questing čerpá z týchto jednoduchých základov. Pomocou neho sa vydáte na cestu, budete hľadať indície a lúštiť krížovky, ktoré vás posunú k hľadanému pokladu. Ako to už býva, aj v Questingu je cieľom už samotná cesta. Nejde len o nájdenie pokladu, ale najmä o proces pátrania, počas ktorého sa hráči bližšie zoznámia s rôznymi menej známymi prvkami v miestnej krajine. Hra nie je obmedzená vekom ani znalosťami hráčov, stačí byť pozorným, mať bystrého ducha a sledovať okolie.Hra využíva poetické nápovedy, ručne kreslené mapy alebo obrázky, ktoré vedú hľadačov celou trasou. Quest je väčšinou venovaný jednej konkrétnej téme, okolo ktorej sa vytvorí ucelený príbeh miesta. Hráči sa tak môžu vydať na cestu po stopách vybranej postavy, ktorej život bol spätý s daným miestom, môžu hľadať a spoznávať známe i neznáme sochy v rámci mesta alebo parku a pod. Na konci questu je poklad.

Naším questom  sprevádza hľadačov veverička Zuzka. Quest slávnostne pokrstila riaditeľka školy PaedDr.Jarmila Lehotayová a predsedníčka občianskeho združenia Anna Kidalová. Quest sa krstil lesnými plodmi- žaluďami, bukvicami, gaštanmi a semenami ihličnatých stromov. Po slávnostnom krste nasledoval zábavné popoludnie venované otcom a rodinám.