Erasmus+ KA2

Jazykové pobyty II

Jazykový pobyt -Dublin, Írsko

V dňoch od 6.3.- 13.3.2016 sa zúčastnili jazykového pobytu riaditeľka školy PaedDr.J.Lehotayová a učiteľka I.stupňa Mgr.A.Čorgoová v jazykovej škole Atc language v Dubline, v Írsku. Cieľom tohto pobytu bolo rozvíjať svoje komunikačné a profesijné zručnosti a vedomosti, nadviazať nové kontakty, získať nové metódy vyučovania cudzích jazykov a spoznávať tradície a zvyky danej krajiny. Na jednotlivých hodinách v kurze úlohou bolo rozvíjať základné jazykové zručnosti - gramatiku, slovnú zásobu, počúvanie, písanie a rozprávanie. Každý Utorok a Štvrtok prebiehal intenzívny kurz od 14.15h- 17.15h, ktorého cieľom bolo rozvíjať hlavne komunikačné zručnosti v nejakej odbornej téme, vedieť vyjadriť svoje myšlienky, nápady, vedieť diskutovať na danú tému . Koncom týždňa prebiehali hodnotiace testy ,na základe ktorého dostal študent aj učiteľ spätnú väzbu o svojom pokroku. Na konci jazykového pobytu každý študent absolvoval test, na základe ktorého dostal záverečné hodnotenie štúdia v podobe certifikátu .

Okrem vyučovacích hodín sa  v škole organizovali mimoškolské aktivity, pomocou ktorých učitelia spoznávali aj historické pamiatky a zaujímavosti krajiny. Oboznámili  sa s centrom mesta  a historickými pamiatkami mesta Dublin- Dublin Castle,  Trinity College, Guinness Storehouse, National Gallery , National Museum , Giant’s Causeway, Carrick-a-Rede Rope Bridge, Belfast, Titanic museum....

Najväčšou udalosťou bol deň sv. Patrika. Tento sviatok je oslavou tradičnej írskej kultúry, vrcholom je sprievod v uliciach Dublinu a následné oslavy na St Stephen's Green, priťahujúce tisíce návštevníkov, ktorí tu pretancujú takmer celý deň.Učitelia získali  množstvo kontaktov nových ľudí , zážitkov a poznatkov z danej krajiny , ich zvykov a tradícií.

Jazykový pobyt- Londýn

V dňoch od 21.3-1.4. učiteľka AJ na II.stupni sa zúčastnila štrukturovaného metodického kurzu v Londýne v škole Regent London. Počas dvoch týždňov  na intenzívnom vyučovaní prešla všetky aspekty výučby anglického jazyka, ku ktorým získala veľa podnetov a námetov.

Venovali sa didaktike vyučovania AJ, otázkam na overenie porozumenia, rôznym druhom prezentácie gramatiky, diktátom, výslovnosti hlások, slov a viet, intonácii a prízvuku, používaniu zjednodušených verzií literárnych diel na hodinách, nácviku počúvania a čítania s porozumením, výučbe slovnej zásoby, oprave chýb v písanom aj hovorenom texte, využívaniu viacnásobných inteligencií na hodinách anglického jazyka, využívaniu poézie a drámy pri výučbe a mnohým iným aktivitám. V rámci poobednajšieho vyučovania  absolvovala náčuvy na hodinách lektorov školy.

Vo voľnom čase škola svojim študentom ponúka možnosť spoznávať krajinu a tradície formou výletov, ktorých sa zúčastňovala. Informácie o živote v Londýne a Veľkej Británii, aj o ich tradíciach a zvykoch získavala vo svojej hostiteľskej rodine.Navštívila niekoľko pamiatok v Londýne, ako napríklad Westminster Abbey, budovu Parlamentu, Katedrálu Sv. Paula, Národnú galériu a niekoľko ďalších múzeí. Okrem toho vycestovala do neďalekého mesta Bath, tradičné rímske kúpele , múzeum slávnej anglickej spisovateľky Jane Austenovej, a  historické miesto Stonehenge.

Získala veľa krásnych spomienok, ktoré bude sprostredkovať aj svojim žiakom takisto ako aj nadobudnuté nápady, inšpirácie a aktivity pre vyučovanie jazykov.