Erasmus+ KA2

Cudzojazyčná literatúra

Školská knižnica -  integrálna súčasť výchovno-vzdelávacieho procesu

Knižnice na celom svete, rovnako aj na Slovensku, nadväzujú na svoje historicky overené miesto v spoločnosti. Sú modernými inštitúciami s významným vplyvom na spoločenský a kultúrny rozvoj obce, mesta, regiónu i kraja.

V ZŠsMŠ Rakovec nad Ondavou sme zrekonštruovali školskú knižnicu, pre verejnosť slávnostne  otvorili 01.03.2016 v rámci Týždňa slovenských knižníc .

Školská knižnica sa stane integrálnou súčasťou výchovno-vzdelávacieho procesu a zárukou jeho kvality, pretože eliminuje aplikáciu didaktických metód, vedúcich k memorovaniu uzavretých poznatkov z učebníc a podporuje aplikáciu didaktických metód vedúcich k samostatnosti žiakov v poznávacích procesoch . Vytvára predpoklady pre prístup k využívaniu informácií a poznatkov zo všetkých zdrojov. Tým vlastne podporuje tendencie moderného edukačného procesu – vytvára u  žiaka povedomie potreby a schopnosti  celoživotného vzdelávania ako predpokladu uplatnenia sa v informačnej spoločnosti.

A práve -  modernizácia, internacionalizácia a dlhodobé zvýšenie kvality vzdelávania na ZŠsMŠ Rakovec nad Ondavou, je hlavným cieľom projektu „ Inovatívne metódy vyučovania na ZŠ “  financovaného z programu Celoživotného vzdelávania  Erasmus +.

Knižničný fond bol doplnený o  cudzojazyčnú literatúru, ktorú bude využívať  verejnosť, učitelia čím

zabezpečíme plnenie ďalšieho cieľa projektu Erasmus +  inovácia a rozvoj profesionálnych odborných kompetencií pedagogických zamestnancov vo výučbe cudzích jazykov.

Pedagogicko-didaktická funkcia školskej knižnice je sú v  súlade s medzinárodnými normami a odporúčaniami a v podstate sa uplatňujú vo všetkých krajinách sveta, v  ktorých vzdelávacie systémy sa vyznačujú vysokou kvalitou, flexibilitou a ich absolventi nachádzajú všestranné uplatnenie na trhu práce. Skúsenosti z týchto krajín potvrdzujú, že optimálne fungujúca školská knižnica je jedným zo základných predpokladov  zmien v obsahu a kvalite výchovno-vzdelávacieho procesu, zmien charakteru a metód výučby a zvyšovania kvality vzdelania každého jednotlivca.

Knižnice, okrem základných služieb ponúkajú stretnutia so spisovateľmi, zážitkové čítania, autorské čítania, rôzne formy diskusií. Prvou akciou pre verejnosť bola beseda so spisovateľom Jozefom Banášom . Niekoľkonásobný držiteľ ocenení Zlatá a Platinová kniha nám predstavil svoju tvorbu.

PaedDr. Jarmila Lehotayová

ZŠsMŠ Rakovec nad Ondavou